Pôrod Tehotenstvo

Kardiografické vyšetrenie plodu počas tehotenstva

Zostáva Vám už iba pár mesiacov do pôrodu a každý vo vašok okolí sa vás netrpezlivo vypytuje, či ste absolvovali slangovo monitor, pásy alebo skratka CTG?  A vy im aj napriek naštudovaným článkom, knihám o tehotenstve a pôrode neviete čo tá skratka znamená. V tomto článku sa vám pokúsim dôkladne a jasne priblížiť čo to tá záhadná skratka znamená 🙂

CTG – kardiografický záznam

Kardiograf je prístroj zaznamenavajúci dve činnosti :

  1. Srdcovú činnosť plodu
  2. Činnosť maternice – kontrakcia

Monitor zaznamenáva činnosť a vykresluje krivky na papier.  Prvá krivka ukazuje činnosť srdiečka plodu a druhá kontrakcie.

Lekár/ pôrodná asistentka/sestra pravidelne vyhodnocujú výsledok monitoru.

Nemusíte mať žiadne obavy. Toto vyšetrenie je bezbolestné a trvá v priemere 20 minút.

Tehotná žena by mala zaujať takú polohu, aká jej najviac vyhovuje najčastejšie v ľahu na chrbte alebo na boku. Samozrejme nie vždy daná poloha vyhovuje aj bábätku a vtedy by mala pôrodná asistentka/sestra pomôcť budúcej mamične a jej bábätku nájsť tu spávnu a vyhovujúcu polohu.

Aká je potrebná príprava ?

V celej podstate skoro žiadna. Dôležité je, aby ste mali prázdny močový mechúr, nakoľko nebudete môcť ísť na záchod po dobu 20 minút.  Mať pri sebe fľašku s vodou a byť naraňajkovaná, pokiaľ vám nebude odoberná krv.

Ak viete o polohe, ktorá vám nevyhovuje, treba upozorniť pôrodnú asistentku/sestru a spoločne nájsť polohu, v ktorej sa budete sítiť dobre a bábätko tiež 🙂

Kedy a kde sa vyšetrenie realizuje ?

CTG by sa štandartne malo vykonávať od 36 týždňa u každej tehuľky. V prípade, že váš gynekológ nie je ním vybavený,  mal by vás odkázať do najbližšej nemocnice, prípade tam kde sa chystáte rodiť.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Príprava na pôrod: dojčenie
Príprava na pôrod #7: Dojčenie
Príprava na pôrod: tlmenie bolesti
Príprava na pôrod #5: Tlmenie bolesti
Čo si vziať do pôrodnice (update 2020)

PRIDAJTE KOMENTÁR

*