Pôrod Tehotenstvo

Kardiografické vyšetrenie plodu počas tehotenstva

Zostáva Vám už iba pár mesiacov do pôrodu a každý vo vašok okolí sa vás netrpezlivo vypytuje, či ste absolvovali slangovo monitor, pásy alebo skratka CTG?  A vy im aj napriek naštudovaným článkom, knihám o tehotenstve a pôrode neviete čo tá skratka znamená. V tomto článku sa vám pokúsim dôkladne a jasne priblížiť čo to tá záhadná skratka znamená 🙂

CTG – kardiografický záznam

Kardiograf je prístroj zaznamenavajúci dve činnosti :

  1. Srdcovú činnosť plodu
  2. Činnosť maternice – kontrakcia

Monitor zaznamenáva činnosť a vykresluje krivky na papier.  Prvá krivka ukazuje činnosť srdiečka plodu a druhá kontrakcie.

Lekár/ pôrodná asistentka/sestra pravidelne vyhodnocujú výsledok monitoru.

Nemusíte mať žiadne obavy. Toto vyšetrenie je bezbolestné a trvá v priemere 20 minút.

Tehotná žena by mala zaujať takú polohu, aká jej najviac vyhovuje najčastejšie v ľahu na chrbte alebo na boku. Samozrejme nie vždy daná poloha vyhovuje aj bábätku a vtedy by mala pôrodná asistentka/sestra pomôcť budúcej mamične a jej bábätku nájsť tu spávnu a vyhovujúcu polohu.

Aká je potrebná príprava ?

V celej podstate skoro žiadna. Dôležité je, aby ste mali prázdny močový mechúr, nakoľko nebudete môcť ísť na záchod po dobu 20 minút.  Mať pri sebe fľašku s vodou a byť naraňajkovaná, pokiaľ vám nebude odoberná krv.

Ak viete o polohe, ktorá vám nevyhovuje, treba upozorniť pôrodnú asistentku/sestru a spoločne nájsť polohu, v ktorej sa budete sítiť dobre a bábätko tiež 🙂

Kedy a kde sa vyšetrenie realizuje ?

CTG by sa štandartne malo vykonávať od 36 týždňa u každej tehuľky. V prípade, že váš gynekológ nie je ním vybavený,  mal by vás odkázať do najbližšej nemocnice, prípade tam kde sa chystáte rodiť.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
malý ďuro
Vývin plodu po mesiacoch
Cesta do pôrodnice je príležitosť podporiť partnerku
Príprava na pôrod: Ako si napísať pôrodný plán
Príprava na pôrod #3: Pôrodný plán

PRIDAJTE KOMENTÁR

*