
Zostáva Vám už iba pár mesiacov do pôrodu a každý vo vašok okolí sa vás netrpezlivo vypytuje, či ste absolvovali slangovo monitor, pásy alebo skratka CTG? A vy im aj napriek naštudovaným článkom, knihám o tehotenstve a pôrode neviete čo tá skratka znamená. V tomto článku sa vám pokúsim dôkladne a jasne priblížiť čo to tá záhadná skratka znamená 🙂
CTG – kardiografický záznam
Kardiograf je prístroj zaznamenavajúci dve činnosti :
- Srdcovú činnosť plodu
- Činnosť maternice – kontrakcia
Monitor zaznamenáva činnosť a vykresluje krivky na papier. Prvá krivka ukazuje činnosť srdiečka plodu a druhá kontrakcie.
Lekár/ pôrodná asistentka/sestra pravidelne vyhodnocujú výsledok monitoru.
Nemusíte mať žiadne obavy. Toto vyšetrenie je bezbolestné a trvá v priemere 20 minút.
Tehotná žena by mala zaujať takú polohu, aká jej najviac vyhovuje najčastejšie v ľahu na chrbte alebo na boku. Samozrejme nie vždy daná poloha vyhovuje aj bábätku a vtedy by mala pôrodná asistentka/sestra pomôcť budúcej mamične a jej bábätku nájsť tu spávnu a vyhovujúcu polohu.
Aká je potrebná príprava ?
V celej podstate skoro žiadna. Dôležité je, aby ste mali prázdny močový mechúr, nakoľko nebudete môcť ísť na záchod po dobu 20 minút. Mať pri sebe fľašku s vodou a byť naraňajkovaná, pokiaľ vám nebude odoberná krv.
Ak viete o polohe, ktorá vám nevyhovuje, treba upozorniť pôrodnú asistentku/sestru a spoločne nájsť polohu, v ktorej sa budete sítiť dobre a bábätko tiež 🙂
Kedy a kde sa vyšetrenie realizuje ?
CTG by sa štandartne malo vykonávať od 36 týždňa u každej tehuľky. V prípade, že váš gynekológ nie je ním vybavený, mal by vás odkázať do najbližšej nemocnice, prípade tam kde sa chystáte rodiť.