Novinky a aktuality Tehotenstvo

Nespavosť počas tehotenstva

Jednou z vecí, ktoré sa môžu počas tehotenstva objaviť je tehotenská nespavosť, ktorá sa môže objaviť už v prvom trimestri, kedy sa začína meniť hladina hormónov. Tehotenskú nespavosť môžu mať teda na svedomí hormóny, zvýšený metabolizmus a srdcový tep, nevoľnosť a stres (stres z práce, z pôrodu, stres z niečoho nového). Tehotenskú nespavosť môže spôsobovať aj zväčšujúce sa bruško, ktoré vám môže pri ležaní zavadzať a vy si neviete nájsť správnu polohu.  Na tento problém vám môžu pomôcť vankúše,  vďaka ktorým môže byť spánok s bruškom príjemnejší. Vankúš si dáte pod bruško, pod hlavu, medzi kolená a ľahnete si na ľavý bok.

Počas tehotenstva sa odporúča, aby tehotná žena spala radšej v bočnej polohe, konkrétne na boku – ľavom. Hoci niektorým ženám môže byť pohodlnejšie spať v inej polohe, dôraz sa kladie na zachovanie tejto bočnej polohy, ako opatrenia na prevenciu syndrómu dolnej dutej žily. Dolná dutá žila, anatomická štruktúra, ktorá prechádza pravou stranou tela, je zodpovedná za transport krvi z dolných končatín a panvy späť do srdca. Ak žena leží na chrbte, jej maternica môže vyvíjať tlak na túto žilu, čo vedie k zablokovaniu prietoku krvi. Tento stav môže byť spojený s nepríjemnými príznakmi, ako sú závraty a pocit na omdletie. Môže mať negatívny vplyv na plod, pretože môže dôjsť k narušeniu dostatočného prísunu živín.

Ďalším dôvodom nespavosti je tlak plodu na vašu bránicu. Tým že sa plod postupne vyvíja a zväčšuje, dochádza k tlaku na bránicu a to môže mať za následok sťažené dýchanie. Okrem sťaženého dýchanie, môže dochádzať k refluxu a páleniu záhy. Aby ste zmiernili pálenie záhy doporučujeme vyhýbaniu sa korenistým a sladkým jedlám. Plod môže tlačiť aj na močový mechúr, čo spôsobuje časté chodenie na záchod. Toto bohužiaľ ovplyvniť nevieme, ale napríklad sa na večer snažte menej piť a konzumovať močopudné potraviny.f

Syndróm nepokojných nôh je nekontrolovateľné nutkanie pohybovať nohami v pokoji. Tento syndróm je jedným najčastejších dôvodov nespavosti počas tehotenstva. Zvyčajne sa vyskytuje večer a to vtedy, keď si ľahnete do postele. Syndróm nepokojných nôh častokrát súvisí anémiou alebo nedostatkom magnézia. Príznaky vieme zmierniť napríklad striedaním studenej a teplej sprchy alebo masážou nôh. Plávanie a relaxačné cvičenie vedia takisto pomôcť.

Ak vás trápi nespavosť len v noci a cez deň sa viete zdriemnuť – určite smelo do toho! Dávajte však pozor, aby ste si nezdriemli poobede a večer. Keby ste si totižto zdriemli poobede alebo večer, mohli by ste byť v noci vyspaté a mali by ste pocit, že už nie ste unavená. Tým pádom by ste boli celú noc hore.

Je tu však niekoľko vecí, ktoré vám s tehotenskou nespavosťou môžu pomôcť.

Dodržiavaním zdravého životného štýlu, ktorého súčasťou je aj pravidelná fyzická aktivita (vždy ju konzultujte s lekárom alebo pôrodnou asistentkou) a vyvážená strava, môže prispieť k lepšiemu spánku. Skvelým pomocníkom sú aj relaxačné techniky ako je hlboké dýchanie, meditácia a aj jóga.

Dôležité je aj obmedzenie konzumácie kofeínu a vytvorenie si správneho prostredia pre spánok, napríklad spravením si so spálne oázu pokoja.

Nespavosť počas tehotenstva môže byť pre ženu veľkou výzvou, ktorá môže ovplyvniť jej celkovú pohodu. Ak trpíte nespavosťou počas tehotenstva, neváhajte sa poradiť s lekárom alebo pôrodnou asistentkou.

Trápila aj vás počas vášho tehotenstva tehotenská nespavosť ?

 

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Deň otvorených dverí GraviFit, December 2017
Deň otvorených dverí (aktualizované)
Kontrakcie: Ako rozoznať tie pravé od poslíčkov
Príprava na pôrod: Šestonedelie
Príprava na pôrod #6: Šestonedelie

PRIDAJTE KOMENTÁR

*