Dojčenie Nekategorizované Novinky a aktuality

Uskladnenie materského mlieka

Mnoho mamičiek sa z rôznych dôvodov dostane do situácie keď potrebuje vyprázdniť prsníky. Okrem dojčenia (najideálnejsší spôsob vyprázdnenia prsníkov) je možnosť prsníky manuálne odstriekať, alebo odsať za pomoci odsávačky. Ako na to?

Pred odstriekaním mlieka by ste mali mať vhodnú nádobu na mlieko, ktorá má byť vysterilizovaná. Ak odsávate, všetky časti odsávačky, ktoré sú v kontakte s materským mliekom musia byť čisté a sterilné. Pred odstriekaním/odsávaním (tak isto ako aj pred dojčením) je vhodné premasírovať prsníky, môže sa kombinovať s teplým obkladom. Tieto aktivity pomáhajú uvoľneniu mlieka. Nápomocné je taktiež, ak ste v blízkosti dieťaťa, alebo naň myslíte. Dôležité je mať pred uskladnením materského mlieka vždy čisté ruky!

Uskladnené materské mlieko môžete využiť neskôr, napríklad primiešaním do prvých príkrmov.

Nádoby vhodné na uskladnenie materského mlieka

NA trhu je mnoho výrobkov, ktoré slúžia na uskladnenie materského mlieka. Jedná sa o špeciálne vyvinuté sáčky alebo nádobky, ktoré sú priamo na tento účel vytvorené. Dajú sa zakúpiť v lekárni, drogériách, alebo v špecializovaných obchodoch pre deti a rodičov. Ak však takýto obal nemáte, postačí vám aj sklený pohár. Ako je spomenuté vyššie, treba dbať na to, aby bol pohár a aj vrchnák vysterilizovaný.

Ako uskladniť materské mlieko?

Nikdy neplňte nádobu ani vrecko až po vrch – pri rozpínaní sa tekutiny vplyvom mrazu by sa mohol obal pretrhnúť a sklo rozbiť. JE dôležité poznačiť si dátum odstriekania mlieka.

Materské mlieko môže byť uskladnené v chladničke po dobu 6 dní, v mrazničke 6-12 mesiacov. Pokiaľ máte materské mlieko pri izbovej teplote, je potrebné ho spotrebovať do 24 hodín.

Materské mlieko v chladničke ani mrazničke nesmie prísť do styku s ostatnými potravinami, preto je vhodné ho uložiť do samostatného priečinka, prípadne oddeliť iným spôsobom. (napríklad samostaná vkladacia časť do priečinka v chladničke/mrazničke).

Spôsoby rozmrazovania materského mlieka:

 • v chladničke po dobu 24 hodín
 • pri izbovej teplote približne 2 – 3 hodiny
 • vo vlažnej vode s teplotou 37 oC

Pred podaním mlieka, alebo pred odliatím potrebného množstva mlieko premiešame kývavým pohybom, aby sa dobre rozptýlili všetky usadené častice.

Mlieko sa po rozmrazení može uchovať v chladničke, no je potrebné ho spotrebovať do 24 hodín.

Rozmrazené mlieko nikdy opätovne nezamrazujte.

Materské mlieko je vhodné zohrievať pod tečúcou vodou, alebo vo vodnom kúpeli pri teplote 37 oC, nezohrievať v mikrovlnnej rúre, ankoľko v nej vznikajú výrazné teplotné výkyvy.

Manuálne odstriekavanie mlieka

Počas odstriekavania materského mlieko pôsobíme jemným tlakom na mliekovody, ktoré sú uložené 2 – 3 cm od dvorca. Z toho vyplýva, že počas odstriekavania nestláčame dvorec ani bradavku, ale miesto kde sa nachádzajú mliekovody.

 • Pohodlne sa usaďte, všetky pomôcky by mali byť na dosah ruky
 • Palec a ukazovák uložte približne dva až tri cm nad dvorec v tvare písmena C
 • Celý prsník s ostatnými prstami jemne pritlačte k hrudníku cca 1 – 2 cm
 • Medzi palcom a ukazovákom stláčajte uvedené miesto v pravidelnom rytme
 • Ak sa dajú mliekovody nahmatať (je ich možné cítiť ako malé hrčky), treba zatlačiť priamo na ne
 • Pravidelne sa rytmicky strieda stlačenie a uvoľnenie a meníte pozíciu prstov nad dvorcom (akoby ručičky na ciferníku hodiniek), aby sa vyprázdnili všetky časti prsníka
 • Nie vždy začne kvapkať mlieko na prvé stlačenie
 • Keď začne pôsobiť oxytocínový reflex, mlieko začne striekať v pramienkoch
 • Vzhnite sa šmýkaniu prstov a stláčaniu bradavky

Odsávanie pomocou odsávačky na mlieko

 • Časti odsávačky kde sa zbiera materské mlieko poriadne umyjeme kefkou (fľašku, lievik a spojovaciu časť). Kefka by mala byť vyhradená len na tento účel, opláchneme v horúcej vode a nakoniec pod studenou vodou
 • raz za 24 hodín sa musia sterilizovať 3 – 5 minút vo varnom kúpeli
 • po vychladnutí sa položia na suchú jednorazovú papierovú utierku a rovnako aj prikryť
 • Dbáme na správne priloženie odsávačky aby nedošlo k poraneniu bradavky
 • Ďalej postupujeme podľa návodu na použite, ktoré je pre každú odsávačku špecifické
ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Prenájom odsávačiek mlieka v štúdiu GraviFit
Novinka v ponuke: Prenájom odsávačiek mlieka
Prínosy dojčenia pre vás a vaše dieťatko
Najčastejšie problémy pri dojčení

PRIDAJTE KOMENTÁR

*