Nekategorizované Novinky a aktuality Novorodenec Pôrod

Bonding po pôrode, rebonding a bonding s oteckom

Bonding a rebonding, a bonding otecka – poďme si vysvetliť, prečo je dôležitý a potrebný, a ako je možné ho napraviť.

Bonding je dôležitý z mnohých dôvodov, ktoré ovplyvňujú matku aj novorodenca. Tu nájdete tie najhlavnejšie:

 • Hormonálne spojenie: Počas pôrodu dochádza k uvoľňovaniu hormónov, ako je oxytocín, známy ako „hormón lásky“. Tento hormón podporuje spojenie medzi matkou a dieťaťom tým, že zvyšuje citlivosť matky na potreby svojho novonarodeného a podporuje väzbu a starostlivosť.
 • Prvá interakcia: Okamih, kedy matka prvýkrát drží svoje novonarodené dieťa v náručí, je kritický pre začiatok bondingu. Tento prvý fyzický kontakt a očný kontakt pomáha posilňovať emocionálne spojenie medzi matkou a dieťaťom.
 • Podpora emočného vývoja: Väzba, ktorá sa vyvíja medzi matkou a dieťaťom počas pôrodu a v nasledujúcich dňoch a týždňoch, poskytuje základ pre emočný vývoj dieťaťa. Dôvera a bezpečnosť, ktorú matka poskytuje, sú kľúčové pre pozitívny emočný rozvoj dieťaťa.
 • Fyzická a psychická podpora: Pre matku má proces pôrodu a následný bonding dôležitý vplyv na jej psychické a fyzické zdravie. Podpora a spojenie s partnerom, rodinou a ďalšími zdravotníckymi pracovníkmi môžu pomôcť matke prekonať stres a podporovať rýchlejšie zotavenie.
 • Zvýšená pravdepodobnosť úspešného dojčenia: Silné puto medzi matkou a dieťaťom môže pozitívne ovplyvniť úspešnosť dojčenia. Dôvera a dôverný vzťah medzi matkou a dieťaťom môžu zlepšiť produkciu materského mlieka a podporovať dieťa v prijímaní dojčenia.

Celkovo je bonding počas pôrodu dôležitý, pretože poskytuje základný základ pre zdravý emocionálny vývoj dieťaťa a pomáha matke prekonať výzvy a vytvoriť pevné spojenie s novým členom rodiny.

Je možný bonding aj pri pôrode cisárskym rezom?

Bonding po cisárskom reze je rovnako dôležitý ako po vaginálnom pôrode, aj keď môže byť o niečo náročnejší kvôli špecifickým okolnostiam tohto zákroku. Tu sú niektoré dôležité aspekty bonding po cisárskom reze:

 • Okamžitý kontakt: Aj napriek tomu, že prvý fyzický kontakt medzi matkou a dieťaťom po cisárskom reze môže byť oddialený kvôli zotaveniu z operácie, je stále veľmi dôležité, aby sa kontakt medzi nimi čo najskôr nadviazal. Ak je to možné, zdravotnícky personál môže pomôcť s bezpečným priložením dieťaťa k matke ihneď po pôrode, čo sa aj deje už aj vo viacerých nemocniciach na Slovensku. Ak to možné nie je, dotazujte sa na bonding dieťaťka s vašim partnerom.
 • Podpora pokožky na pokožku: Pokiaľ je to možné a bezpečné, kontakt skin to skin (koža na kožu) je veľmi dôležitá pre bonding po cisárskom reze. Tento kontakt pomáha uvoľňovať hormóny lásky a podporuje emocionálne spojenie medzi matkou a dieťaťom. Je vhodný hneď ako to situácia dovolí, a je optimálne v ňom pokračovať aj doma 🙂
 • Podpora dojčenia: Aj keď dojčenie môže byť po cisárskom reze trochu ťažšie kvôli zotaveniu z chirurgického zákroku, je stále dôležité, aby sa dojčenie podporovalo čo najskôr po pôrode.
 • Emocionálna podpora: Po cisárskom reze môže mať matka potrebu viac podpory a porozumenia, pretože sa zotavuje z operácie a prispôsobuje sa novej úlohe matky. Podpora zo strany partnera, rodiny a zdravotníckeho personálu môže byť kľúčová pre podporu emocionálneho zdravia matky a podporu bondingu s dieťaťom.

Aj napriek rôznym okolnostiam, bonding po cisárskom reze zostáva kľúčový pre zdravie a blaho matky aj dieťaťa. Je dôležité, aby sa matky a deti po cisárskom reze dostali čo najskôr do kontaktu a aby sa podpora bondingu poskytovala s ohľadom na špecifické potreby a okolnosti každej matky a dieťaťa.

A čo ReBonding?

Rituál rebondingu po pôrode môže byť pre novú matku upokojujúcim a posilňujúcim zážitkom, ktorý pomáha obnoviť silu a spojenie so svojím telom po pôrode. Tu je návrh na rituál po pôrode pre seba, ako pre MATKU.

 • Nájdete pokojné miesto: Vyhraďte si čas a miesto, kde sa môžete cítiť pokojne a sústredene. To môže byť váš obľúbený kútik vo vašej spálni alebo kúpeľni, ktorá je vybavená sviečkami a vonnými esenciami na upokojenie mysle a tela.
 • Príprava kúpeľne: Naplňte vaňu teplou vodou a pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja s upokojujúcim účinkom, ako je levanduľa, jazmín alebo ruža. Vložte do vane pár obľúbených kvetov alebo lupeňov, aby vytvorili relaxačnú atmosféru.
 • Oslobodenie mysle: Pred vstupom do vane si urobte chvíľu čas na meditáciu alebo jemné cvičenie jogy, aby ste sa uvoľnili a pripravili sa na rituál. Sústreďte sa na svoj dych a pozitívne myšlienky, ktoré vás napĺňajú radosťou a láskou.
 • Kúpeľ s ceremoniálom: Pomaly vstúpte do vane a ponorte sa do teplej vody. Cítite, ako vás voda objíma a uvoľňuje napätie vo vašom tele. Uzavrite oči a vizualizujte, ako voda vyplavuje všetky negatívne energie a stres z pôrodu, zanechávajúc vás naplnenú pokojom a mierom.
 • Dotyky lásky: Počas kúpeľa si môžete masírovať pokožku pomaly a nežne s využitím hydratačného oleja alebo krému. Tieto dotyky lásky a starostlivosti posilňujú spojenie so svojim telom a pripomínajú vám vašu vlastnú silu a krásu.
 • Ďakovačka: Na záver rituálu si vydajte krátku ďakovačku alebo afirmáciu, kde si uvedomíte svoju vďačnosť za svoje telo a skúsenosť pôrodu. Pripomeňte si, aká ste silná a krásna, a prijmite seba samého s láskou a vďačnosťou.

Pre Rebonding je skvelý aj kúpeľ s dieťatkom, masáž dieťatka matkou, spoločné chvíle – skin to skin. Rituál “selfcare” po pôrode je krásnym spôsobom, ako sa spojiť so svojim telom a obnoviť silu a energiu po pôrode. Môžete si tento rituál prispôsobiť svojim potrebám a preferenciám a použiť ho ako pravidelnú prax starostlivosti o seba po pôrode.

Bonding u otecka, prečo nie?

Nezabúdajme, ze bonding je dôležitý aj pre otcov, a môžu ho tiež kedykoľvek realizovať. Bonding otca je dôležitým aspektom rodinnej dynamiky, ktorý prináša mnoho výhod pre dieťa aj pre otca samotného. Tu sú niektoré spôsoby, ako podporovať bonding otca:

 • Fyzický kontakt: Podobne ako matka, aj otcovia môžu budovať väzbu s dieťaťom pomocou fyzického kontaktu. Držanie dieťaťa v náručí, hladkaním a pomoc pri kŕmení sú všetky spôsoby, ako prejaviť lásku a podporu.
 • Účasť na starostlivosti: Zapojenie sa do každodennej starostlivosti o dieťa je skvelý spôsob, ako posilniť väzbu medzi otcom a dieťaťom. Táto starostlivosť môže zahŕňať kúpanie, prebaľovanie plienok, kŕmenie a uspávanie.
 • Spoločné aktivity: Trávenie času spoločne je kľúčové pre bonding otca a dieťaťa. Otec môže vyhľadávať spoločné záujmy, ako sú hranie hier, čítanie kníh, prechádzky alebo športové aktivity – v závislosti od veku dieťaťa, ktoré posilňujú ich vzťah. Na začiatku to môže byť napr. spoločný spánok 🙂
 • Emocionálna podpora: Otec môže byť kľúčovým zdrojom emocionálnej podpory pre dieťa aj pre matku. Poskytovanie lásky, pochopenia a bezpečia je dôležité pre vytváranie pevného puta medzi otcom a dieťaťom.
 • Zapojenie do rozhodovania: Zahrnutie otca do rozhodovania ohľadom starostlivosti o dieťa a rodinných záležitostí je dôležité pre pocit zodpovednosti a zapojenie do života dieťaťa.
 • Flexibilita a porozumenie: Otcovia môžu podporovať bonding tým, že prejavujú porozumenie a flexibilitu voči potrebám dieťaťa i partnera. Rešpektovanie potrieb dieťaťa a poskytovanie podpory vytvára prostredie, ktoré je kľúčové pre zdravý vývoj väzby medzi otcom a dieťaťom.

Celkovo je bonding otca dôležitým prvkom rodinnej dynamiky, ktorý prináša mnoho výhod pre celú rodinu. Podpora otcov v ich úlohe ako aktívnych a prítomných rodičov je kľúčová pre zdravý emocionálny vývoj dieťaťa a pre posilnenie rodinných vzťahov.

Doporučujeme Vám knihu Bonding – matkina náruč po pôrode

Ako sa bondujete – mojkáte sa dieťatkom Vy? Bol realizovaný po pôrode? Skúsili ste rebonding?

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
PICA (čítaj PIKA) počas tehotenstva
Vyberte si vhodné tíšenie pôrodnej bolesti
Pôrodné bolesti môžete tíšiť viacerými spôsobmi
Cesta do pôrodnice je príležitosť podporiť partnerku

PRIDAJTE KOMENTÁR

*