Tehotenstvo

Vývin plodu po mesiacoch

malý ďuro

1. mesiac

– v termíne menštruácie ste zistili, že „mešká“.

2. mesiac

– Vyvíja sa mozog a začínajú byť vidieť náznaky očí , horné a dolné končatiny, v srdci postupne začína kolovať krv. Vyvíjajú sa vnútorné orgány tela – tráviaci trakt, pľúca, pečeň. Tvárička má postupne ľudský tvar. Zreteľné sú uši, pery i noštek. Vyvíja sa hmat, čuch, neskôr sluch – počuje hlasy svojich rodičov. Na končatinách sa dajú rozpoznať pršteky. Koncom 8 TT má Váš potomok cca 2, 5 cm až 4 cm.

3. mesiac

Na ultrazvuku je už možné zachytiť pohyby plody, aj keď Vy ich ešte necítite. Potomok sa začína podobať ľudskému plodu. Oddeľujú sa prsty na nohách a rukách, vyvíja sa chuť a objavujú sa zárodky zubov. Pokračuje vývoj mozgu a centrálnej nervovej sústavy, vývoj srdca. Na konci 12 TT má plod približnú dĺžku 7 – 9 cm. Hlava dosahuje až polovicu celej dĺžky tela. Oči sú zavreté, prekryté blanou a ústa sa občas otvárajú. Objavuje sa prvý sací reflex a prehĺtanie, vyvíja sa mimika. Dieťa začína byť pohyblivé, vie zatnúť pästičky a má založené nechtové lôžka. Taktiež je rozlíšené aj pohlavie plodu, ktoré sa však ešte nedá ultrazvukom rozoznať. Na konci 3. mesiaca zárodok meria až 9 cm a dosahuje hmotnosť okolo 30 g.

malý ďuro

4. mesiac

vývoj svalovej sústavy je dokončený. Váš potomok má zrastené očné viečka a na ultrazvuku ho môžete vidieť s palčekom v puse. Dozrievajú žľazy s vnútornou sekréciou a začínajú sa produkovať hormóny. Rozlíšené sú pohlavné žľazy a je možné jednoznačne určiť podľa UZV pohlavie plodu, ak má samozrejme vhodnú polohu. 😀 Tvár dieťaťa je už dobre vyvinutá. Placenta plne preberá funkciu výživy plodu, správne sa o nej (ako o placente) hovorí až po 12. týždni tehotenstva. Dovtedy sme mohli počuť výraz chorión, ktorým sa nazýva práve predstupeň placenty. Hmotnosť plodu okolo 16. týždni je 100 – 120 g.

5. mesiac

vďaka mimickým svalov žmurká očami, mračí sa, usmieva a otvára ústočka. V 18. Až 21 TT vás čakajú prvé pohyby. Kope nohami, mení polohy. Dĺžka vášho potomka v 20. týždni je už cca 25 cm a hmotnosť okolo 300 g.

6. mesiac

Dieťa je schopné prehĺtať malé množstvo plodovej vody, ktorú vylučuje vo forme moču. Dokonca je možné, že môže začať z niekoľkých dúškov čkať a vám potom podskakuje bruško. Má stále vyvinutejšie zmyslové vnímanie. Primárne hmat – vníma svoju tvár a hladí si dolné končatiny. Cca na konci 24. týždňa je takmer ukončený vývoj tváre. Dĺžka plodu je cca 30 cm a váha okolo 650g

7. mesiac

Oči sú už takmer úplne vyvinuté – majú modrú farbu. Je veľmi chudý, ale to sa počas veľmi krátkej doby zmení. V tele sa mu neustále usadzuje tuk, narodí sa ako typicky bucľaté bábätko. Na tvári už vidieť obočie a riasy, na prstoch krátke nechtíky. V 27. týždni má dieťa približne 85 % šancu, že prežije, pokiaľ by sa narodilo predčasne. Dĺžka plodu je v 28. týždni 35 cm, váha okolo 1200 g.

 

8. mesiac

Stále viac obaľuje tukom, mozog je už úplne vyvinutý. Hlavičku pokrývajú jemné vlásky. Na konci vás čakajú nové ťažkosti. Dieťatko väčšinou siaha nožičkami až k rebrám a vy tak môžete cítiť veľký tlak na hrudný kôš . Veľmi dobre vníma tlkot vášho srdca. Práve pomocou sluchu začína poznávať svet okolo seba. Práve váš hlas bude ten prvý, ktorý bezprostredne po pôrode rozpozná. dĺžka plodu je na konci obdobia (v 32. týždni) asi 40 cm a váha okolo 1600 g.

9. mesiac

v maternici je mu už veľmi tesno, čo ho značne obmedzuje v pohybe. Počúva okolité zvuky, občas vás vyľaká kopnutím, ale väčšinu času, rovnako ako novorodenec, prespí . Hlavičku pokrýva hustý porast vlasov, oči majú modrú farbu a plod má oveľa viac chuťových pohárikov. Z plodovej vody je schopný zachytiť obľúbené chute, ktoré prijíma potravou matka. Tvár sa vyhladzuje, zaokrúhľuje a dieťatko už onedlho začne zostupovať v maternici nižšie; hlavička či zadoček plodu sa môžu na konci tohto obdobia opierať o začiatok pôrodného kanála – u svojho lekára sa môžete stretnúť s termínom, že klenba je plná a veľká časť plodu sa opiera. Orgány plodu ďalej dozrievajú a ich funkcie sú takmer pripravené na samostatný život. Váha závisí od množstva faktorov, ale na konci svojho pobytu v brušku má Váš potomok cca 47 – 53 cm, a váži 2700g až 35OOg.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Pohlavný život počas tehotenstva
Pohlavný život počas tehotenstva
Dôležitosť kyseliny listovej počas tehotenstva
Čo sú predpôrodné kurzy
Čo sú predpôrodné kurzy a pre koho sú určené?
1 komentár
  • Miloš
    13. októbra 2016 na 17:00

    Zdravím vás. Dcéra je tehotná, termín pôrodu je koniec novembra začiatok decenbra. Včera, 12.10.2016, ju hospitalizovali lebo mala vysoký TK a tvrdlo jej brucho. Dnes je všetko v poriadku, ale lekár jej povedal, že ju domov pustia až budúci týždeň, lebo sa im nezdá hmotnosť plodu 2200g. 6-7 týždňov pred pôrodom sa mi tá hmotnosť až taká nízka nezdá. Poprosím Váš názor, dcéra aj manželka sú z toho v strese. Ďakujem, Miloš Gendiar

PRIDAJTE KOMENTÁR

*