Tehotenstvo

Aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva?

Tehotenstvo trvá 40 týždňov (37 -42 týždňov), teda 9 kalendárnych mesiacov, 10 lunárnych. Delí sa na tzv. trimestre.

I. trimester je obdobie od počatia do 12. týždňa. 13. až 27. týždeň je obdobie II. trimestra. III. trimester začína 28. týždňom a končí sa pôrodom.

Prinášame vám prehľad vyšetrení, ktoré počas tehotenstva absolvujete.

Prvý trimester

  • 6. – 7. týždeň

  Pravdepodobne ste zistili, že vám neprišla menštruácia, a preto si spravíte tehotenský test a navštívite svojho gynekológa/gynekologičku alebo pôrodnú asistentku. Odoberú vám aj krv, aby zistili celkový krvný obraz, krvnú skupinu, reumatoidný faktor, zrážanlivosť, základnú biochémiu, hormóny štítnej žľazy, hladinu vitamínov, možnú prítomnosť prenosných ochorení, ako HIV, žltačku, syfilis, toxoplazmózu.

  • 9. týždeň

  Idete opäť na kontrolu, počas ktorej prebehne rozhovor s lekárom/lekárkou, pôrodnou asistentkou. Zisťujú celkovú anamnézu, váš zdravotný stav, prekonané ochorenia, rodinnú anamnézu. Prebehne gynekologické vyšetrenie, zoberú vám aj ster na cytologické vyšetrenie.

  • 12. týždeň

  Opäť návšteva v gynekologickej ambulancii. Zmerajú vám výšku, váhu, krvný tlak. Spravia vám prvý ultrazvukový prenatálny skríning.  Zoberte aj partnera, nech vidí, aké krásno dieťatko už spolu máte.

Druhý trimester

  • 15. – 17. týždeň

  Čas spraviť test na genetické poruchy, voláme ho aj tripple test, alebo druhotrimestrálna genetika,  pretože sa pri ňom sledujú 3 hormóny. Test sa robí z vašej krvi v ambulancii vášho gynekológa/gynekologičky. Teraz môžeme zistiť, či bábätko bude mať Downov syndróm, prípadne rážtep chrbtice. Rada by som vás však upozornila, že nezriedka sa stane, že vám vyjde pozitívny výsledok, ale ide len o falošnú pozitivitu. Bábätko môže byť úplne zdravé. Zvyčajne vám gynekológ/gynekologička odporučí ďalšie vyšetrenie, napr. amniocentézu, teda odber plodovej vody, alebo moderné postupy NIPT.

  • 18. – 21. týždeň

  Toto je krásne obdobie, v ktorom môžete začať cítiť prvé pohyby bábätka.

  • 20. – 22. týždeň

  V gynekologickej ambulancii absolvujete druhý ultrazvukový prenatálny skríning, tzv. biometria a morfológia. Gynekológ/gynekologička zisťuje podrobnejšie informácie o bábätku, premeriava časti jeho telíčka, hodnotí jeho gestačný vek, rast a hmotnosť. Podrobná morfológia plodu je zameraná na sledovanie a určenie tvaru plodu, jeho formu a odhalenie prípadných vývojových vád.

  • 24. – 27. týždeň

  Čaká vás test na tehotenskú cukrovku. V ambulancii vám zoberú krv, nalačno vypijete sladkú vodu (vo vode je rozpustená glukóza) a po hodine a po 2 hodinách vám opäť zoberú krv. Výsledok budete vedieť ešte v ten istý deň. Ak vám diagnostikujú tehotenskú cukrovku, odporučia vám úpravu životného štýlu a ďalší postup sledovania. Po pôrode by mala cukrovka odznieť.

Tretí trimester

  • 28. – 30. týždeň

  Ambulanciu navštívite len podľa potreby.

  • 30. – 33. týždeň

  Čaká vás vyšetrenie krvného obrazu a tretí ultrazvukový prenatálny skríning. Je vhodný čas porozmýšľať nad tým, či si prajete zazmluvniť pôrodníka/pôrodníčku. Tiež odporúčame zostaviť si pôrodný plán podľa svojho želania.

  Po 30. týždni už budete chodiť na kontroly každé 2 týždne.

  • 32. – 33. týždeň

  Opäť kontrola u gynekológa, odber krvi pre krvný obraz.

  • 36. týždeň

  Návšteva u gynekológa resp. pôrodníka v nemocnici, kde chcete rodiť. Absolvujete štvrtý ultrazvukový prenatálny skríning. Zistíte približnú váhu bábätka pri pôrode.

  Tip od nás – Keď vám gynekológ/gynekologička povie váhu vášho potomka, pripočítajte k nej cca 500 -800 g a vyjde vám pôrodná hmotnosť, ak porodíte okolo termínu pôrodu.

  V ambulancii vám tiež urobia odber kultivácii na streptokoka. Mali by ste ísť na poučenie k epidurálke, ak ste ho ešte neabsolvovali a uvažujete, že ju budete chcieť využiť. Ak ste si vybrala zmluvného pôrodníka/pôrodníčku/ pôrodnú asistentku,  dohodnite si stretnutie, aby ste mu povedali svoje predstavy a zladili očakávania.

  • 37. – 39. týždeň

  Môžete navštíviť pôrodnicu a spoznať, ako to v nej chodí. Termín pôrodu sa približuje, odporúčame pobaliť si tašku do pôrodnice.

  • 40. týždeň

  Už sa to blíži! Pôrod odteraz môžete očakávať kedykoľvek, preto je najvyšší čas byť psychicky a mentálne pripravená na stretnutie s bábätkom. Asi sa váš všetci pýtajú, či ste už porodili, ako sa cítite, či sa nebojíte.

  • 40+ týždeň.

  Ak ste ešte neporodili a ste „po termíne“, je to v poriadku, riaďte sa inštrukciami lekára. Pôrod má nastať medzi 37.-42. týždňom tehotenstva.

  Tip od nás – termín pôrodu bábätka si nechávajte pre seba 🙂

Nezabudnite, že zakaždým, ak sa necítite dobre, máte ťažkosti, krvácate, špiníte, neustále zvraciate, necítite pohyby bábätka, choďte na pohotovosť alebo ku svojmu gynekológovi.

Počas tehotenstva by ste mali byť aspoň raz mesačne vyšetrená, resp. mali by ste navštíviť poradňu pre tehotné. Po 30. týždni sa kontroly zintenzívňujú a prebiehajú každé 2 týždne, po 36. týždni už raz za týždeň.

Rezervujte si svoje miesto na kurze

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Ako doplniť vitamín D
Deficit vitamínu D počas tehotenstva môže ovplyvniť dieťa v neskoršom veku
Príprava na pôrod: Pôrod
Príprava na pôrod #4: Pôrod
Rady pre bezpečné cestovanie v tehotenstve

PRIDAJTE KOMENTÁR

*