Novinky a aktuality Tehotenstvo

Tehotenstvo po týždňoch – 7. týždeň tehotenstva

7 týžden tehotenstva

Mešká vám menštruácia a domáci tehotenský test prezradil že by ste mohli byť tehotná? Objednajte sa k svojmu gynekológovi, ktorý vám toto tušenie môže potvrdiť. Ak ste prvú prehliadku v tehotnosti absolvovali a lekár vám oznámil radostnú správu, GRATULUJEME!

Ako rastie vaše dieťatko?

Vo vašom tele sa dejú veľké veci! V tomto období hovoríme o embryu, ktoré je dlhé 5-9 mm. Veľmi rýchlo sa vyvíja mozog a centrálny nervový systém. Prebieha dôležitá úloha – mozog sa delí na tri časti (prednú, strednú a zadnú). Tvorí sa 12 párov mozgových nervov a začína sa šírenie informacií. Na hlave možno pozorovať vystúpené miesta, ide o základy očí a taktiež sú viditeľné budúce ústa a nos. Embryo je uložené v tvare písmena C a v tomto čase na ultrazvukovom vyšetrení ešte vidieť chvostovú časť, ktorá neskôr postupne zaniká. Vyvíja sa kostrový systém. Horné končatiny postupujú vo vývine, formujú sa malé dlane, zatiaľ bez prštekov. Vznikajú dolné končatiny. Embryo sa začína aktívne hýbať, no jeho pohyby ešte nie je možné cítiť. Pokračuje vývoj dôležitých orgánov ako sú pľúca, pečeň, obličky, črevá a vnútorné pohlavné orgány. Srdce bije rýchlosťou 110-170 úderov za minútu.

Čo sa deje s vami?

Opäť zmeny 🙂 Ranné štádium tehotenstva často sprevádzajú nevoľnosti alebo zvracanie, ktoré bývajú najvýraznejšie ráno. Spravidla netrvajú dlhšie než do 12.-14. týždňa. Samotná príčina nie je známa, môže ísť o súhru viacerých faktorov (hormonálne zmeny – zvýšená hodnota hCG a estrogénu, citlivosť na pachy, nadmerná salivácia – slinenie a v neposlednom rade stres). Je vhodné mať pripravené niečo malé pod zub ešte skôr než vstanete z postele a vypiť aspoň pár hltov vody. Na ranné nevoľnosti priaznivo pôsobí harmančekový čaj po dúškoch. Ten oceníte aj v neskoršom štádiu tehotenstva v prípade problému so zápchou. Niektoré ženy pociťujú zvýšenú tvorbu slín. Vplyvom hormonálnych zmien sú viac prekrvené sliznice úst a ďasná. Je dôležité dbať na zvýšenú ústnu hygienu a počas tehotenstva aspoň raz, ideálne dva krát navštíviť svojho zubára. Zvýšené prekrvenie sa týka aj drobných cievok – kapilár, preto niektoré zastihne epistaxa (krvácanie z nosa). Zvýšená únava je v tomto období prirodzená. Vaše telo pracuje na „plné obrátky“ a taktiež sa na nej pripisujú hormonálne zmeny. K jedným z prvých príznakov tehotenstva patria aj citlivé prsníky, ktoré môžu byť ťažké a napäté. Mení sa mikrobiálne osídlenie pošvy, preto je väščia náchylnosť na kvasinkové infekcie. Preventívne je vhodné dopriať si „vzdušný kúpeľ“ bez nohavičiek, obmedziť príjem sladkých jedál a nápojov, primerane dbať na hygienu, nie je vhodné použivanie parfémovanej kozmetiky a intímnych deodorantov. O tomto probléme je vhodné informovať svojho gynekológa ktorý v prípade potreby stanoví liečbu. Začína sa vytvárať aj cervikálna zátka, ktorá chráni krčok pred vstupom infekcie do maternice a tým aj k dieťatku. Tá sa uvoľňuje pred pôrodom. Zmeny neobišli ani váš najväčší orgán – kožu, ktorá často býva napnutá, suchá, citlivá, tu pomôže vyživenie krémami, alebo olejmi. Často sa mení aj kvalita pleti a vlasov, okolie si všíma že „žiarite“. Pleť sa stáva hebkejšou a vlasy lesklejšie. Môžu nastať aj psychické zmeny, časté zmeny nálad, clivosť, plačlivosť, nervozita, podráždenosť, vnútorný nepokoj, alebo naopak, eufória a radosť. Je to úplne prirodzené keďže  vstrebávate skutočnosť že sa stávate mamou.

Čo to pre vás znamená?

Na návšteve u vášho gynekológa sa zrealizuje odber krvi na hCG (human chorio gonadotropin, ktorého hodnota dosahuje rozmedzie 7650 – 229 000 mIU/ml). Ide o hormón ktorý okrem iných podstatných funkcií pomáha diagnostikovať tehotenstvo. Lekár vykoná vaginálne vyšetrenie ktorým zisťuje veľkosť a uloženie maternice, konzistenciu a stav kanála krčka maternice. Nasleduje ster na cytologické a mikrobiologické vyšetrenie. Okrem odberu krvi na zistenie hodnoty hCG vám odoberú krv na krvnú skupinu a Rh faktor, krvný obraz, biochemické vyšetrenie a koaguláciu (zrážanie krvi). Je vhodné prísť na lačno, ak však potrebujete niečo zjesť je vhodná strava ktorá nie je sladká, mastná ani ťažká na žalúdok, vypiť čistú vodu, prípadne nesladený čaj. Ak je váš Rh faktor negatívny, odoberie sa krv otca dieťaťa na vyšetrenie Rh faktor. Vykonajú sa odbery krvi na toxoplazmózu a rubeolu. K bežnému vyšetreniu patrí aj vyšetrenie na HIV, syfilis a hepatitídu B. Medzi základné vyšetrenie patrí aj meranie vonkajších panvových rozmerov pelvimetrom. Meranie výšky bude vykonané jednorazovo, meranie hmotnosti a krvného tlaku bude realizované počas každej tehotenskej poradne. Pri každej návšteve poradne vám vyšetria aj moč na prítomnosť cukrov, tukov a bielkovín. Lekár sa vás bude pýtať na anamnézu: váš zdravotný stav, prekonané a akútne ochorenia, liečbu, operácie v minulosti, všetky zdravotné otázky súvisiace s tehotenstvom u vás i v rodine vašej i otca dieťaťa. Počet predchádzajúcich tehotenstiev, pôrodov, prípadne spontánnych potratov či umelých prerušení tehotenstva. Lekár vykoná gynekologické vyšetrenie a ster z krčka maternice. Nesmieme opomenúť vaginálne ultrazvukové vyšetrenie. Jeho účelom je potvrdenie tehotnosti, zistenie uloženia embrya (vylúčenie mimomaternicovej gravidity) , či sa jedná o jednoplodovú alebo viacpočetnú graviditu a dĺžku gravidity. Taktiež sa meria predpokladaná dĺžka plodu (v tehohenskej knižke udaná ako CRL) tzn. dĺžka od hlavičky pozadoček (kostrč). Pomocou tohto údaju a tzv. percentilových grafov sa zisťuje EFW – predpokladaná hmotnosť. CRL údaj sa zisťuje pribižne do 20. týždňa. Po 20. t.t. je meraná dĺžka stehennej kosti – FL, prípadne ramennej kosti – HL. Stanoví sa predpokladaný termín pôrodu.

Lekár vám pravdepodovne odporučí užívanie kyseliny listovej. Tehotenstvo je obdobie počas ktorého je zýšená potreba tejto zlúčeniny. Kyselina listová po požití a vstrebaní do slizníc a pečene sa mení na vitamínovo aktívnu zlúčeninu – folát. Kyselina listová (acidum folicum) sa prirodzene nachádza v zelenej zelenine (šaláty, kapusta, špenát…), rajčinách, špargli, uhorkách, pečeni, obilninách a v niektorých druhoch ovocia (napr. maliny, melón a čučoriedky). Foláty sú však veľmi citlivé na svetlo a teplo. Skladovaním a prípravou sa môže stratiť 30-90%. Preto sa odporúča tepelne konzumácia tepelne neupravenej zeleniny.

Prečo je užívanie kyseliny listovej také dôležité?

Nedostatok kyseliny listovej v strave  počas tehotenstva môže mať za následok defekty neurálnej trubice. Môžu sa vyskytnúť rázštepy pier a podnebia, vrodené chyby srdca, močového mechúra alebo končatín. Keďže kyselina listová sa podieľa na tvorbe červených krviniek, jej nedostatok môže prispieť k vzniku anémie. Pri jej nedostatku sa taktiež uvádza zvýšené rizoko potratu v prvých týždňoch tehotenstva. Preto sa tehotným ženám odporúča prijať denne 0,4 mg kyseliny listovej denne najmä v prvých mesiacoch tehotenstva. Ak užívate alebo plánujete užívať tehotenské vitamíny, informujte o tom svojho gynekológa. V prípade ak uživate akékoľvek lieky tiež o tom informujte svojho gynekológa. Nezabudnite si dôkladne prečítať príbalový leták.

A čo pohyb?

Pohyb je pre tehotnú mimoriadne dôležitý. Treba však dbať na fyziologické zmeny v organizme a na bezpečnosť. Odporúča sa plávanie, ktoré priaznivo pôsobí na chrbticua udržuje ženu v dobrej kondícii. Plávať môže žena do 38. týždňa. V prípade infekcie alebo zápalu sa plávanie neodporúča. Je vhodné zvoliť si miesto ktoré dobre poznáte a dbať na hygienu pred vstupom do bazéna aj po plávaní. Neodporúčame termálne bazény, nakoľko v nich môže byť zvýšené množstvo bakterií. Je vhodné chodiť plávať zo sprievodom. Neodporúčajú sa aktivity počas ktorých dochádza k otrasom, výskokom alebo iným prudkým pohybom (aerobik, beh, volejbal…) alebo aktivity počas ktorých hrozí pád (lyžovanie, adrenalínové športy, jazda na bicykli a pod.) Ideálne sú prechádzky na čerstvom vzduchu, taktiež ak je možnosť so sprievodom. Veľmi vhodná a prospešná je gravidjoda a pilates, ktoré nájdete aj v ponuke štúdia GraviFit.

 

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Pôrodné polohy, ich plusy a mínusy
Čo si zbaliť do pôrodnice
Čo si zbaliť do pôrodnice počas pandémie Covid-19
Otvárame nové štúdia v Trenčíne
Otvárame nové štúdio v Trenčíne

PRIDAJTE KOMENTÁR

*