Tehotenstvo

Zásady pri stravovaní v tehotenstve

Hlavné odporúčania

Jedálničiek počas tehotenstva by  mal byť vyrovnaný tzv. že do vášho jedálnička by ste mali zaradiť veľké množstvo ovocia a zeleniny, celozrnných cereálií a strukovín  a stravu by ste mali prijímať pravidelne. Je ideálne, keď počas dňa si rozvrhnete stravu na 3 hlavné jedlá a 2-3 ľahšie.

 

vyziva v tehotenstve

Tekutiny – aspoň 8 pohárov denne napr. čistej vody, čaju, džúsu, minerálky by mali byť samozrejmosťou. Nebojte sa zaradiť medzi tekutiny aj iné nápoje a tekutiny, ako napr. polotučné mlieko, polievky a pod. Nadmerné pitie ovocných čajov a neriedených ovocných džúsov môže viesť ku prekysleniu žalúdka a zhoršeniu prejavov pálenia záhy, ktoré bývajú časté počas tehotenstva. Ak si deň bez kávy neviete predstaviť, obmedzte príjem na 1- 2 šálky nápoja obsahujúceho kofeín za deň. Popremýšľajte aj o káve bez kofeínu.

[rule]

„Nejedzte za dvoch ale dvakrát zdravšie. Jedzte menej ale častejšie.“

[rule]

Obmedzenia vo výžive tehotných

Niektoré potraviny vám môžu pri nesprávnom zložení alebo manipulácii s nimi spôsobiť nemalé problémy. Veľakrát môžu byť zdrojom nebezpečných baktérií (napr. listérie)  Určite ale aj tu platí, že ak máte neopísateľnú chuť na nivovú omáčku, hríby alebo zmrzlinu, je vhodné si trošku dať – ak je to normálna porcia, určite vám neublíži. Som presvedčená, že aj tehotná môže sem – tam „zhrešiť“ vo forme hríbov, vajíčok, korenín, či niektorých čajov.

Rozhodujúci faktor by mal byť pre vás čuch a zrak a optimálne množstvo. Treba to chápať tak, že keď mám chuť na „zakázanú“ potravinu, nemusím ju hneď radikálne odmietnuť len preto, že v nejakej múdrej knihe som si prečítala, že nesmiem to, či ono počas tehotenstva.

[rule]

„Ak sa vám nejaká potravina vizuálne nepáči, a už vôbec nevonia, nekonzumujte ju.“

[rule]

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Hmotnost v tehotenstve
Hmotnosť v tehotenstve
Bolesti chrbtice v tehotenstve
Joga pre tehotné vám môže pomôcť pri pôrode
1 komentár
  • 20. júla 2016 na 16:37

    Ani v tehotenstve sa neviem vyhnut kave asi mi dokonca chuti 2 x viac ako obycajne. V mojej oblubenej cukrarni elezi vo vajnoroch zacali predavat ich vlastnu kavu, no poviem ako je neviem sa jej dopit. Treba vyskusat a hlavne maly v bruchu neprotestuje 😉

PRIDAJTE KOMENTÁR

*