Novinky a aktuality Tehotenstvo

Rady pre bezpečné cestovanie v tehotenstve

Hoci je počas tehotenstva bezpečné cestovať, je vhodné pripraviť sa naň, aby bolo pre vás príjemné a komfortné. Prinášame vám zopár rád, ktoré by ste mohli spraviť skôr, než sa vydáte na cestu.

  • Poraďte sa so svojim lekárom Keďže váš organizmus sa počas tehotenstva mení a to môže mať vplyv aj na váš zdravotný stav, konzultujte vhodnosť cestovania s vašim lekárom. Informujte ho o dopravnom prostriedku, dĺžke cestovania, množstve a dĺžke prestupov a pod. Taktiež je vhodné informovať ho, do akej krajiny sa chystáte cestovať.
  • Zvážte vaše štádium tehotenstva V tehotenstve sú určité tehotenské testy viazané na gestačný týždeň. Snažte sa naplánovať vašu cestu tak, aby ste boli schopná sa ich zúčastniť. Medzi takéto vyšetrenia patria ultrazvuky, odber krvi na AFP a tripple test, ak je to nutné, amniocentéza, oGT test a podobne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je potrebné konzultovať cestu so svojim lekárom.
  • Kontaktné údaje a dôležité informácie Pripravte si zoznam dôležitých mien a telefónnych čisel, ktoré budete potrebovať v prípade núdze (blízka osoba, lekár, ambasáda a pod). Uložte ich do vášho mobilného telefónu, no pripravte si aj papierovú formu, ktorú budete mať stále pri sebe, v prípade vybitia alebo straty telefónu. Vyžiadajte si od lekára kópiu zdravotného záznamu z tehotenstva. Je pravda, že máte tehotenskú knižku, písaný záznam je však možné preložiť do jazyka krajiny kam cestujete, alebo aspoň do angličtiny. Ak je to možné, požiadajte vášho lekára o zaslanie kópie záznamu e-mailom. Takto ho budete mať aj v digitálnej forme a viete sa k nemu dostať kdekoľvek, kde je internetové pripojenie. Tehotenskú knižku majte vždy pri sebe!
  • Uistite sa, že máte všetky lieky, ktoré potrebujete Dajte pozor, aby ste mali dostatočnú zásobu liekov, najmä ak cestujete na dlhší čas. Uchovávajte lieky v ich pôvodnom balení aj s príbalovým letákom.
  • Skontrolujte si pokrytie vášho cestovného/zdravotného poistenia Zistite si, či všetko pokrýva vaše poistenie a či doň spadajú aj komplikácie počas tehotenstva. Ak nie, je vhodné si také poistenie zabezpečiť.
  • Skontrolujte si pravidlá lietania vašej leteckej spoločnosti Hoci má každá letecká spoločnoť svoje špecifiké pravidlá, väčšina spoločností nepovoľuje let po 36. týždni tehotensva.
  • Robte si časté prestávky Ak cestujete autom, je vhodné robiť pravidelné a časté niekoľkominútové prestávky. Počas nich navštívite toaletu, trochu sa prejdete, prípadne sa môžete ponaťahovať. To vám nielen spríjemní cestu, ale aj tým predítede bolestiam chrbtice a kĺbov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Aj budúce mamy sú hrdinky tejto doby
Príprava na pôrod: Výber pôrodníka
Príprava na pôrod #2: Výber pôrodníka
Nezamieňajme si dojmy s pojmami – Pôrodná asistentka vs. dula

PRIDAJTE KOMENTÁR

*