Dojčenie Tehotenstvo

Príprava na pôrod #7: Dojčenie

Príprava na pôrod: dojčenie

Prepis videa

Ahojte, volám sa Barbora a povieme si niečo o dojčení.

V nemocnici vám s dojčením pomáha personál. V každom prípade je dôležité, aby sa spravilo tzv. prvé priloženie bábätka na váš prsník. Pri klasickom pôrode sa spraví určite behom 10-15 minút od pôrodu, po cisárskom reze je to individuálne. Záleží, či ste v celkovej narkóze alebo iba spinálke… Vždy je to zhruba 2-6 hodín od pôrodu.

V nemocnici vám s dojčením pomáha personál – tzv. novorodenecké alebo laktačné sestry, ktoré chodia a snažia sa vám pomôcť a usmerniť v tom, ako bábätko držíte, nájsť vhodné polohy alebo keď je treba použiť aj rôzne pomôcky.

V nemocnici sa môže stať, že vaša kolegyňa na izbe tak isto rodila ako vy a možno už ona to mliečko má… a vy ho ešte nemáte. Odporúčam vám sa samozrejme neporovnávať. Každá žena a každé bábätko má svoje potreby. Prvé dni bude to mliečko vo forme tzv. mledziva – colostra. Zhruba za 2 týždne od pôrodu uvidíte, že tvorba mliečka už je ustálená, že bábätko nabieha na nejaký režim – kojíte ho napríklad každé 2-4 hodiny alebo bábätko je aktívne na prsníku. Tak isto, že na tom prsníku nebude zaspávať a keď bude papať, bude papäť 10-15 alebo 20-30 minút v kuse a možno že už ani to kojenie vás nebude bolieť a nebudete mať tie prvotné problémy pri kojení ako napríklad tvorba trhliniek alebo ragát.

Pri dojčení vám môžu pomôcť rôzne pomôcky. Odsávačky – manuálne, elektrické. Rôzne krémy na boľavé a nehojace sa bradavky, cez dojčiace podprsenky, dojčiacu nočnú košielku alebo vložky do podprseniek. Môžu vám ale pomôcť – keď je potrebné bábätko prikrmovať, alebo už nemáte veľa mliečka… – môžte ho dokrmovať cez striekačku, môžte ho dokrmovať za pomoci fľašky alebo dojčiacej cievky.

Keď ste doma a neviete si rady s dojčením, môžete si k sebe zavolať novorodeneckú sestru, napríklad od vášho pediatra. Alebo nejakú poradkyňu v oblasti dojčenia, je ich tu samozrejme veľa. Poradiť vám môže aj kamarátka, sestra alebo mama.

Ak budete mať akékolvek problémy vo forme nehojacich sa trhliniek na bradavkách, zápal prsníka alebo máte podozrenie, že máte zápal prsníka… odporúčam kontaktovať vášho gynekológa a ísť k nemu na kontrolu.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Zásady pri stravovaní v tehotenstve
Príprava na pôrod: Šestonedelie
Príprava na pôrod #6: Šestonedelie
Uskladnenie materského mlieka

PRIDAJTE KOMENTÁR

*