Tehotenstvo

Príprava na pôrod #6: Šestonedelie

Príprava na pôrod: Šestonedelie

Prepis videa

Ahojte, volám sa Barbora a ďalšou témou je šestonedelie.

Keď porodíte svoje bábätko, tak ešte dve hodiny budete na pôrodnej sále, kde môže byť vaše bábätko, vy a váš partner. Ste tam najmä kvôli tomu, že počas prvých hodín môže vzniknúť najväčšie komplikácie. Ak bude všetko v poriadku, tak po dvoch hodinách vás budú presúvať na oddelenie šestonedelia. Tu môžte ísť do štandardnej izby alebo nadštandardnej. Nadštandardná izba je spoplatnená sumou 18-30, niekedy až 40 €. Pokiaľ rodíte v nejakom súkromnom sanatóriu, máte to v cene.

Pobyt na šestonedelí v nemocnici je zhruba 3-4 dni. Ak ste po cisárskom reze, tak to môže trvať 4-7 dní. Keď vás budú púšťať domov, odovzdajú vám prepúšťaciu správu, ktorú je nutné odovzdať svojmu gynekológovi, keď pôjdete na kontrolu po šestonedelí. Táto kontrola po šestonedelí by mala byť 6-7 týždňov od pôrodu. Je nutné, aby ste na tú kontrolu išli a overili, či je s vami všetko v poriadku. Overiť je potrebné, či sa vaša maternica dobre zavinula, či sa pôrodné poranenia zahojili. S pôrodníkom alebo gynekológom sa dohodnete na antikoncepcii alebo na ďalšej kontrole.

Gynekológ vám vydá potvrdenie, že je to vaše prvé, druhé alebo tretie dieťa. Že ste pravideľne od 4-tého mesiaca chodili na kontroly a zúčastňovali ste sa prenatálneho screeningu. Na základe tohto papiera máte nárok na príspevok pri narodení dieťaťa. Nezabudnite, že ešte jeden papier vám potvrdzuje pediater. Od potvrdzuje, že vaše dieťa sa dožilo 28 dní, že s ním chodíte na kontroly k pediatrovi. Spolu s rodným listom a spolu so žiadosťou máte nárok na príspevok pri narodení dieťaťa.

Počas šestonedelia by ste mali dbať na zvýšenú hygienu. Celé obdobie šestonedelia by ste mali používať vložky. Na začiatku môžete prvých 10 dní používať popôrodné vložky. Ak vám vypadnú stehy, môžete začať používať menštruačné. Keď už krvácanie nebude také intenzívne, môžete prejsť na intimky ale počas celého obdobia ste iba na vložkách. Podľa potreby sa samozrejme osprchovať, aj po močení, aj po stolici. Prvé obdobie je veľmi vhodné, aby ten genitál bol stále v čistote.

Môžete používať rôzne čaje, napríklad repíkový čaj a robiť si obklady alebo oplachy genitálu. V prípade hemeroidov aj konečníka. Výborné sú aj sedavé kúpele v dubovej kúre.

Šestonedelie je pomerne náročné obdobie. Po príchode z nemocnice si musíte sama nájsť svoj režim, zosynchronizovať sa s bábätkom, s partnerom. Tak isto možno nie je možné, aby váš partner či vaša mama alebo svokra prišli a pomohli vám. Prvé týždne tak môžu byť o čosi ťažšie.

Napriek tomu verím, že to zvládnete. Vy, váš partner a bábätko sa zosynchronizujete a budete spokojné.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Čo si vziať do pôrodnice (update 2020)
Nespavosť počas tehotenstva
malý ďuro
Vývin plodu po mesiacoch

PRIDAJTE KOMENTÁR

*