Tehotenstvo

Príprava na pôrod #5: Tlmenie bolesti

Príprava na pôrod: tlmenie bolesti

Prepis videa

Ahojte, volám sa Barbora a teraz si povieme ako tlmiť bolesť pri pôrode.

Môžem použiť epidurálku, epidurálka sa zväčša považuje v našich nemocniciach za nadštandard. Je nutné ju zaplatiť. Suma sa pohybuje od 80 do 150 €. Ak ju chcem mať podanú, musím mať absolvované rôzne vyšetrenia a musím absolvovať é tzv. poučenia k danej epidurálke. Až na základne neho mám možnosť, aby mi ju podali.

Ak neviem či chcem podať epidurálku a tlmiť bolesť epidurálkou, odporúčala by som vám v každom prípade ísť na to poučenie k epidurálke. Ak nemáte absolvované poučenie a nemáte tým pádom doklad o jeho absolvovaní, epidurálku vám nepodajú.

Na to aby bola epidurálka správne podaná alebo aby zaúčinkovala tak, ako od nej očakávate, by mala byť podaná, keď ste otvorená na zhruba 4-6cm. Môže vám stlmiť  bolesť tak, že necítite nič, môže vám stlmiť bolesť tak, že  cítite akoby menštruačné bolesti/pocit svalovice. Alebo vám stlmí bolesť tak, že síce už nestúpa, ale cítite ju stále.

Ak epidurálku nechcem, nemôžem mať podanú alebo mi ju podať nestihnú, môžu mi podávať isté lieky do infúzie alebo mi môžu niečo pichnúť od bolesti. Tak isto mi môžu dať čípok od bolesti. Tieto veci však nie sú tka účinné ako epidurálka, ktorá účinkuje zhruba 1-2 hodiny. Tieto lieky účinkujú 20-30 minút.

Pri tlmení bolesti mi môže pomôcť aj vlastná psychika. 60-70% úspechu pri pôrode je vaša psychika a vaše naladenie sa na pôrod. Je dôležité si veriť, že to zvládnete. Ak vám k tomu pomôže, že máte pôrodníka, že rodíte v nemocnici, ktorú ste si na základe niečoho vybrali, že napríklad máte napísaný pôrodný plán… tak je to polovica úspechu. Je vhodné si veriť, že to zvládnete, že ste niečo pre to spravili (napríklad navštevovali predpôrodnú prípravu) alebo ste sa len išli pozrieť do vybranej nemocnice, ako to tam vyzerá a presne tak viete, kam máte ísť, s akým personálom sa tam stretnete a tým pádom ste viac naladená na daný pôrod.

AK ten pôrod trvá, hodinku, dve, tri.. tak možno ste viac v pohode, ako keď to trvá o niečo dlhšie. Bolesti sa môžu samozrejme stupňovať.

Ako také najúčinnejšie sa tiež považuje mať nejakú osobu pri pôrode. Keď ste s niekym, viete tú bolesť jednoduchšie prežiť. Viem vám premasírovať chrbát, podávat pomôcky alebo vás môže napolohovať do úľavových polôh.

Tak isto môžete využiť možnosť sa prejsť, chodiť a robiť čokoľvek iné, ako len ležať. Pohyb môže bábätku pomôcť s posunom nižšie do pôrodných ciest. Použiť môžete aj sprchu alebo vaňu (ak je k dispozícii) s teplou vodou, ktorá uvoľňuje. V sprchu odporúčam byť takých 15-25 minút. Môžete použiť loptu. Na fitlopte môžete sedieť, kmitať, krúžiť bokmi, opierať sa a hľadať si vhodnú polohu.

Pri kontrakciách je nutné, aby ste ich predýchavali. Dýchate kvôli sebe aj bábätku. Pri kontrakciách je bábätko utláčané maternicou a tým pádom nie je dobre okysličované.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Zásady pri stravovaní v tehotenstve
Barbora na predpôrodnom kurze
Vybavovačky po pôrode
Predvolený cover blogu GraviFit
10 mýtov o tehotenstve

PRIDAJTE KOMENTÁR

*