Pôrod

Pôrodný plán + vzor na stiahnutie

Pôrodný plán, GraviFit

Pôrodný plán alebo konkrétnu predstavu o tom, ako by mal pôrod prebiehať, majú niektoré budúce mamičky premyslený už od potvrdenia tehotenstva, iné nad ním uvažujú tesne pred termínom pôrodu a mnoho žien nad ním ani nepremýšľa.

Link na stiahnutie šablóny nájdete na konci článku.

Čo je pôrodný plán?

Je to zoznam, v ktorom tehotná žena uvádza konkrétne body, ktoré by si želala, aby boli počas jej pôrodu splnené. Môžeme povedať, že ide o tzv. súpis prianí, želaní ako by mal pôrod vyzerať – čo si želá, neželá, odmieta, koho chce mať pri sebe, aké formy tíšenia bolesti uprednostňuje a pod.

Kedy nad ním uvažovať?

Spísať pôrodný plán odporúčame budúcim rodičkám najneskôr okolo 30. až 36. týždňa tehotenstva. Môžete tak spraviť len pre svoju potrebu, pomôže vám ujasniť si konkrétnu pôrodnicu, osloviť pôrodníka, rozhodnúť sa o sprevádzajúcej osobe pri pôrode a pod. Môžete ho tiež pripraviť pre personál pôrodnice a prejsť si ho so zdravotníkmi po prijatí do pôrodnice. S pôrodným plánom by ste mali oboznámiť aj partnera/sprevádzajúcu osobu pri pôrode, aby aj oni poznali vaše predstavy a pomohli vám ich naplniť.

Ako by mal vyzerať dokonalý pôrodný plán?

Ideálny pôrodný plán neexistuje. Každý pôrodný plán by však mal obsahovať určité body – meno a priezvisko, dátum narodenia/rodné číslo, konkrétne predstavy o pôrode, dátum a podpis. Píšte ho jasne, stručne a výstižne. Pripravte sa aj na to, že vaše telo, bábätko i zážitok pôrodu je jedinečný a nemusí postupovať presne podľa vašich predstáv a plánov. Dôležité je rešpektovať svoje telo a dieťa. Pôrod môže prebiehať rýchlejšie alebo naopak, pomalšie, možno váš partner nestihne prijsť včas, možno sa v poslednej chvíli rozhodnete porodiť bez epidurálky. Počítajte s tým, že aj pri najväčšej snahe oboch strán (personál a vy) sa nemusia všetky body z pôrodného plánu splniť.

Komu a kedy ho odovzdávam?

Ak máte zazmluvneného pôrodníka odovzdáte ho jemu v poradni, kedykoľvek pred pôrodom. V prípade nezazmluvnenia pôrodníka ho odovzdávate službukonajúcemu pôrodníkovi/pôrodnej asistentke pri príjme na pôrodnú sálu.

Je nutné mať spísaný pôrodný plán? Nestačí len povedať, čo chcem?

Odporúčame spísať svoj pôrodný plán. Založí sa do vašeho pôrodopisu a ak sa budú napríklad meniť služby, každý ho uvidí.

Zoberú v pôrodnici do úvahy môj pôrodný plán?

Vo väčšine nemocníc s jeho akceptáciu nemajú problém a budú sa snažiť vyjsť vám v ústrety. Píšte stručne, ideálne v bodoch.

Najčastejšie diskutované body pôrodného plánu

 • prítomnosť partnera/ inej sprevádzajúcej osoby
 • informovanosť
 • rešpektovanie intimity
 • tlmenie bolesti
 • podávanie liekov
 • realizácia rutinných úkonov
 • možnosť inej pôrodnej polohy
 • epiziotómia

5 základných pravidiel o pôrodnom pláne

 • Napíšte si ho aj pre svoju potrebu, aj keď ho nebudete odovzdávať – pomôže vám veľmi rýchlo vyšpecifikovať vaše potreby, strachy, nejasnosti, otázky a odpovede
 • Náš vzorový pôrodný plán je inšpiráciou, môžete jednotlivé body vynechať alebo dopísať si svoje
 • Píšte jasne, stručne a výstižne
 • Vložte ho do tehotenskej knižky a v prípade prijatia do pôrodnice ho odovzdajte personálu (v prípade zazmluvnenia pôrodníka alebo pôrodnej asistentky ho prekonzultujte skôr, počas poradne)
 • Je v poriadku, ak napíšete do pôrodného plánu len jednu vec alebo naopak aj päť

Stiahnite si náš vzorový pôrodný plán. Podľa neho môžete vytvoriť svoj vlastný.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Čo si zbaliť do pôrodnice
Pôrodné polohy, ich plusy a mínusy
Predpôrodná príprava
10 dôvodov na absolvovanie prípravy na pôrod

PRIDAJTE KOMENTÁR

*