Tehotenstvo

Pohlavný život počas tehotenstva

Pohlavný život počas tehotenstva

Aj počas tehotenstva sa môže pár tešiť zo sexuálneho života. Pohlavný život počas tehotenstva sa považuje za zdravý a prospešný.

  • udržuje intimitu v partnerskom vzťahu,
  • pripomína tehotnej žene, že je nielen nastávajúca matka, ale v prvom rade žena,
  • pohlavný styk je uvoľňujúci, prináša fyzické aj psychické uvoľnenie 🙂

Ideálna situácia nastáva, keď pohlavný styk počas tehotenstva prináša rovnaké uspokojenie obom partnerom, je pre nich potešením.

Intenzívnejšie, než kedykoľvek predtým

Hormonálne zmeny v tele tehotnej ženy sú dôvodom zvýšenej túžby po pohlavnom styku, genitálie aj prsia sú viac prekrvené a tým citlivejšie na podnety. Vplyvom zvýšenej hladiny hormónov je prežívanie u žien omnoho intenzívnejšie, a sex sa im páči viac, ako kedykoľvek predtým. Sú ženy, ktoré práve v tehotenstve dosiahli svoj prvý orgazmus.

Opakom je vylúčenie pohlavného styku z partnerského života. Dôvodom môže byť tehotenská gestóza (nevoľnosť, únava, citlivosť na rôzne pachy a chute, atď.), ktorá sa vyskytuje hlavne v prvom trimestri tehotenstva. S rastúcim bruškom sa môžete cítiť málo pohyblivá a pohlavný styk vám bude pripadať až smiešny. Ďalší dôvod je mylné presvedčenie, že pohlavný styk vyvolá predčasný pôrod, alebo poškodí ešte nenarodené dieťa. Pravda je, že orgazmus, ktorý prežije tehotná žena môže vyvolať jemné kŕče, Braxton – Hicksove sťahy, pretrvávajúce niekedy aj pól hodiny, ktoré pripomínajú pôrodné kontrakcie. Ide o stiahnutie svaloviny maternice, pri fyziologicky prebiehajúcom tehotenstve, nemajú vplyv na vyvolanie pôrodu a neškodia ani dieťaťu. Počas pohlavného styku a orgazmu dochádza k prekrveniu v oblasti panvy a pohlavných orgánov, čo má za následok vznik už spomínaných sťahov maternice.

Radou odborníkov ako vyvolať pôrod v období okolo termínu pôrodu, alebo ak prenášate, je pohlavný styk. Spermie obsahujú látku prostaglandín, ktorý sa v umelej forme používa k vyvolaniu pôrodu, v prípade nutnosti indikácie k pôrodu. Teraz určite prichádza otázka, ako je teda možné, že pohlavný styk nevyvoláva pôrod? Odpoveď je jednoduchá, pokiaľ je vaše tehotenstvo fyziologické, bez väčších komplikácií, dozrievanie pôrodných ciest nastane vo chvíli, keď je vaše telo pripravené na pôrod.

Keď to viazne

Strata záujmu o milostný život v období tehotenstva zo strany partnera je najčastejšie spôsobený partnerovým vnímaním obrazu tehotnej ženy ako matky svojho dieťaťa, tiež strachom z ublíženia svojej tehotnej partnerke alebo dieťaťu.

Prevenciou narušenia milostného života v partnerskom vzťahu je určite spoločný rozhovor. Povedzte partnerovi ako vnímate pohlavný styk v tehotenstve, čo je vám príjemné a čo naopak menej príjemné. Podporte partnera v tom, aby vám povedal ako celú situáciu prežíva on. Vnímanie sexuality v tomto životnom období môže byť rozdielne u ženy, a tiež u muža, je to ovplyvnené individualitou jedinca. Mali by ste sa držať zásady: robiť len to, čo je vám obom príjemné.

Mnohé páry nahrádzajú pohlavný styk orálnym sexom, pretože stimulácia ženského a mužského genitálu ústami je v tehotenstve bezpečnejšia. Sú tiež iné formy náklonnosti, ktoré môžu sex na nejakú dobu nahradiť: masturbácia, masáž, dotyky.

Kedy NIE

Pohlavného styku v tehotenstve sa nebojte, ani nezriekajte! Niekedy sa však fyziologický priebeh tehotnosti zmení na rizikové tehotenstvo, upozorňujem, nehľadajte vinníka, jednoducho sa to stane, a vtedy je pohlavný styk nevhodný! Počas pravidelných tehotenských poradní vás váš gynekológ-pôrodník upozorní aby ste na nejaký čas vynechali pohlavný styk, vo väčšine prípadov to neznamená na celé obdobie tehotenstva.  Môže sa však stať, že odporúča sexuálnu abstinenciu až do pôrodu. Kedy je teda pohlavný styk v tehotenstve nevhodný?

  • špinenie až krvácanie z pôrodných ciest,
  • kontrakčná činnosť maternice,
  • hrozí predčasný pôrod (otváranie pôrodných ciest v nižšom štádiu tehotenstva),
  • patológia placenty (vcestná placenta),
  • opakovaný výtok.

Záver

Milovaniu v období tehotenstva sa určite nevzdávajte, len rešpektuje váš aktuálny stav a všetko bude v poriadku 🙂 .

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Príprava na pôrod: tlmenie bolesti
Príprava na pôrod #5: Tlmenie bolesti
malý ďuro
Vývin plodu po mesiacoch
Predvolený cover blogu GraviFit
10 mýtov o tehotenstve

PRIDAJTE KOMENTÁR

*