Počuli ste už o syndróme PICA (čítaj pika)? Ak nie, tak sa na to spolu pozrieme.
Syndróm PICA je choroba príjmu potravy v zmysle, že jedinec – v našom prípade tehotná žema, konzumuje nejedlé veci, ako je napríklad hlina, vlasy alebo omietka. Názov tohto syndrómu je z latinského slova pica, čo v preklade znamená straka. A viete čo sa hovorí o strake ? Že zje všetko čo vidí.→
Syndróm sa môže vyskytovať u detí, ale aj u dospelých ľudí, dokonca aj u tehotných žien. Lekári sa domnievajú, že u detí sa tento syndróm vyskytuje pretože sú veľmi zvedavé a radi skúšajú nové veci. Ak sa však takáto porucha objaví u dospelého jedinca, môže sa jednať o psychický problém, ktorého príčina môže byť napríklad trauma, stres, rodinné problémy a aj tehotenstvo.
Diagnostika PICA syndrómu si vyžaduje:
- čas (pretože konzumácia nejedlých vecí musí byť dlhšia ako mesiac)
- duševný rozvoj (počas ktorého sa človek dostal do bodu, v ktorom by mal vedieť, že sa nemajú jesť veci, ktoré nie sú jedlom)
- žiadne sociálne a kultúrne faktory (osoba nemá žiadne sociálne alebo kultúrne dôvody prečo konzumuje nejedlé veci)
- žiadne zdravotné ani duševné poruchy (PICA nevzniká ako následok iného ochorenia)
Podľa Journal of American Dietetic Association konzumácia nejedlých vecí u tehotných žien môže mať za príčinu nedostatok železa. Máme však aj niekoľko špekulácii, že ženské telo si takto pýta vitamíny, ktoré mu chýbajú
Tu sú najčastejšie veci, na ktoré má žena s PICA syndrómom počas tehotenstva chuť:
- hlina
- íl
- ohorené zápalky
- mydlo
- piesok
- jedlá sóda
- cigaretové ohorky
- suché kávové zrná
Konzumácia nejedlých vecí, nemusí byť pre dieťa a matku nebezpečná, ale môže spôsobiť, že dieťa v tele matky nedostáva potrebné živiny, ktoré by malo dostávať a nejedlé veci, ktoré skonzumuje, môžu obsahovať parazity. Ak dieťa alebo aj tehotná žena skonzumuje napríklad omietku, môže dôjsť k otrave ťažkými kovmi. Pri ostrých predmetoch môže dôjsť k porušeniu a poraneniu sliznice.
Ak by sa takýto syndróm objavil u vás alebo u niekoho vo vašom okolí, netreba panikáriť. Treba sa poradiť s lekárom o možných hrozbách a on vám už pomôže ako tento problém ďalej liečiť – riešiť. Pri tomto syndróme je zároveň dôležité pochopiť, že príčiny syndrómu môžu byť komplexné a ako sme si povedali, môžu zahŕňať psychologické a emocionálne faktory. Práve tieto faktory by mali by adresované lekárovi, ktorý by mal tento syndróm adekvátne liečiť.
Stretli ste sa už s týmto syndrómom vy alebo poznáte niekoho vo svojom okolí, ktorý týmto syndrómov trpí?