Dojčenie

Najčastejšie problémy pri dojčení

Bolesť pri dojčení je pravdepodobne najčajstejšia komplikácia, ktorá býva príčinou odstavenia dieťaťa od dojčenie. Ako zistiť príčinu bolesti a bojovať s ňou?

Akadémia dojčenia klasifikuje bolesť pri dojčení ako chronickú vtedy, pokiaľ pretrváva viac ako 2 týždne. Bolesť býva spájaná aj s popôrodnou depresiou, ktorá ju môže ešte zosilňovať.

1. Technika dojčenia

Základom úspešného dojčenia je správna poloha a preto je dôležité si uvedomiť či pri dojčení:

  • sa dieťa dotýka svojím bruškom, bruška matky
  • či je matka i dieťa v pohodlnej pozícii
  • sú ústa dieťaťa otvorené doširoka, pery sú vysunuté smerom von a lemujú dvorec prsníka, brada a nos sú na prníku
  • ako sa dieťa správa na prsníku, kedy sa samo odpojí od prsníka a aký je po dojčení tvar bradavky

Vo veľa prípadoch sa problém vyrieši následným korigovaním vyššie uvedených základov, ak nie je potrebné hľadať príčinu ďalej.

2. Pľuzgier na bradavke

Ak tesne po dojčení je jasne viditeľný biely alebo žltý pľuzgier na bradavke prekrytý kožou, znamená to upchatý mliekovod. Dojčenie je bolestivé a okolie je začervenané. Jedným z riešenia je dieťa priložiť na prsník s pľuzgierom a pritom využiť gravitáciu. Matka sa môže nad dieťa dať do polohy na všetky štyri končatiny. V tejto pozícií môže pľuzgier prasknúť rýchlejšie  tým uvoľniť mliekovod.

Pred dojčením sa odporúča použiť aj teplé a vlhké kompresné obklady. V prípade, že ani jedna z predošlých metód nebola úspešná, pľuzgier je možné odstrániť a to za prísnych sterilných podmienok.

Prevenciou môže byť denné užívanie lecitínu, ktorý ma emulgačný účinok a podporuje tekutosť mlieka.

3. Krátka uzdička

Ak má dieťa anatomickú chybu ako je vysoké podnebie, prípadne skrátená uzdička, môžu sa matky dostať do situácie, kedy dieťa nepriberá na váhe a nevedno prečo. Bolesť na prsníku je častokrát dávaná do úzadia a problém sa objaví až keď sa o ňom matka začne rozprávať s odborníkom.

4. Trhlinky na prsníku

Ak trhlinky na prsníku nie sú dostatočne ošetrované, môže sa stať, že sa zväčšia a bude potrebná následná antibiotická liečba a najmä úprava polohy pri dojčení.

5. Mastitída – zápal prsníka

Ak po 24 hodinách aj napriek konzervatívnej liečbe a to pravidelnému prikladaniu na prsník a prikladaniu chladivých obkladov symptómy ako začervenanie a horúčka neustupujú, v takom prípade je potrebná konzultácia s lekárom a nasadenie antibiotík. Po liečbe by sa symptómy aj bolesť mali upraviť.

6. Infekcia mliečných vývodov

Infekcie je spôsobená baktériou, rovnako ako mastitída. Konštantná pulzujúca bolesť na oboch stranách, ktorá sa objavuje najmä počas a po dojčení. Okrem toho, prsník je citlivý v dolnom kvadrante. Na pohľad je prsník na rozdiel od mastitídy nezmenený navonok a infekcia prebieha v mliečnych vývodoch prsníka. Liečba je rovnaká ako pri mastitíde a teda antibiotická.

7. Kvasinka

Pri kvasinkovej infekcií môže prsník vyzerať úplne bez zmeny aj napriek tomu, že sa matka sťažuje na bodavú bolesť počas dojčenia a medzi dojčením. Ak je aj bradavka napadnutá kvasinkou, môžeme vidieť ružovú, šupinatú, svrbivú areolu s prípadnými malými pupienkami. Dieťa môže mať v ústach biely povlak a môže odmietať prsník. Ústa dieťaťa by mali byť ošetrované vhodným gélom tak, aby sa infekcia neopakovala. Dojčiacej žene by mali byť nasadené antimykotické lieky. Dojčenie počas liečby je možné bez akýchkoľvek obmedzení.

8. Vazospazmus

Pri vazospazme sa koža bradavky zmení na bielu, prípadne podľa sfarbenia kože na modrú, sprevádzaná silnou bolesťou hlboko do prsníka. Prikladanie na prsník býva bolestivé, ktoré sa hoja zdĺhavejšie v dôsledku nedostatočnej krvi. Biele sfarbenie bradavky sa môže objaviť nezávisle od dojčenia, medzi kojením, pri chlade prípadne pri sprchovaní. Vazospazmus sa veľakrát objavuje pri rýchlom vysadení magnézia v tehotenstve.

V takomto prípade sa ako lliečba odporúčajú vysoké dávky magnézia a vápnika. prípadne vitamínu B6 a lecitínu.

9. Syndróm zovretia prsníkov

Chronická bolesť prsníkov počas dojčenia bola diagnostikovaná a opísaná Newmanom a Kernermanom – syndróm zovretia prsníkov. V tomto prípade napätý hrudný sval znižuje prietok krvi do prsníky a bradavky. Liečba zahŕňa intenzívnu masáž svalov prsníka, hrudných svalov a naťahovanie prsného svalu.


Nezabúdajte, v prípade akýchkoľvek komplikácií konzultujte problém s laktačnou konzultantkou – odborníkom alebo vyplnte formulár a naše odborné konzultantky sa vám ozvú!

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Prínosy dojčenia pre vás a vaše dieťatko
Produkty Weleda pre tehotné a dojčiace v e-shope GraviFit
Produkty Weleda pre tehotné a dojčiace v e-shope
Uskladnenie materského mlieka

PRIDAJTE KOMENTÁR

*