Tehotenstvo

Čo sú predpôrodné kurzy a pre koho sú určené?

Čo sú predpôrodné kurzy

Kurzy predpôrodnej prípravy alebo aj psychofyzická príprava na pôrod alebo aj tehotensky kurz… to sú označenia pre kurzy, kde vás pripravia na príchod vášho dieťatka. Prejdete si úskalia tehotenstva, pripravíte telo aj myseľ na pôrod a budete vedieť, čo očákavať od pôporodného obdobia. Sú určené všetkým budúcim rodičom.

Kedy a kde

Kurzy je vhodné väčšinov navštevovať od 27. – 28. týždňa gravidity, až do pôrodu. Organizujú ich buď priamo nemocnice, rodinné a materské centrá alebo špecializované štúdia pre tehotné. Nájdete ich samozrejme aj v našej ponuke. Kurzami väčšinov sprevádzaju pôrodné asistentky, lektori/inštruktori prípravy na pôrod a rodičovstvo, fyzioterapeuti a duly.

Štúdio GraviFit

Cvičebný priestor v našom štúdiu GraviFit

Kto ich vedie

Pôrodná asistentka je odborne vzdelaný zdravotnícky pracovník – zvyčajne žena, ktorá poskytuje tehotnej žene zdravotnú starostlivosť počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia, dojčenia.

Dula je špeciálne vyškolená žena, ktorá poskytuje nezdravotnícku starostlivosť v období tehotensttva, pôrodu, šestonedelia, dojčenia. Môže byť aj zdravotník.

Lektor/inštruktor prípravy na pôrod a rodičovstvo je žena alebo muž, ktorí poskytujú tehotnej žene informácie o možnostiach prípravy na pôrod, tlmení bolesti a pod. Pomahá jej sa rozhodnuť a zorientovať sa v danej problematike. Môže byť aj zdravotník.

Aká forma kurzov?

Je možnosť si vybrať z kurzov, prednášok, workshopov a podporných skupín, ktoré su zameraná na samotnú prípravu na pôrod, alebo na cvičenie pre tehotné – gravidjoga, pilates pre tehotné, tehotenské cvičenie.

Jednotlívé kurzy spočívajú v približne v 2 až 7 stretnutiach. Kurz teda navštevujete napr. raz týždenne 2 hodiny alebo sa zúčasťňujete intenzívneho víkendového kurzu. Rezonujú v nich témy ako pôrod, tlmenie bolesti, príprava na pôrod, dojčenie, starostlivosť o novorodenca. Novinkou na slovenskom trhu je aj naša online príprava na pôrod, kde si z pohodlia vášho domova prejdete jednotlivé témy prípravy alebo si aj zacvičíte.

Pár slov na záver 

Niektoré kurzy, prednášky, stretnutia sú bezplatné, iné spoplatnené. Na Slovensku sa zdravotné poisťovne nespolupodieľajú na ich preplácaní. V susednom Česku áno. Predpôrodná príprava nie je povinná, ale absolvovať vám ju odporúčam. Budúce mamičky a oteckovia označujú prípravu na pôrod za prínosnu. Zodpovedanie otázok, teoreticko-praktická prezentácia pomôcok, pôloh, manipulácie…. to všetko napomáha k lepšiemu zvládnutiu pôrodu. Vedú k pocitu pripravenosti, sebadôvery a pohody.

[dt_button link=“https://www.gravifit.sk/kurzy/predporodne-kurzy“ target_blank=“false“ button_alignment=“default“ animation=“fadeIn“ size=“medium“ style=“default“ bg_color_style=“custom“ bg_color=“#5635A0″ bg_hover_color_style=“custom“ bg_hover_color=“#5635A0″ text_color_style=“custom“ text_color=“#ffffff“ text_hover_color_style=“custom“ text_hover_color=“#dddddd“ icon=“fa fa-chevron-circle-right“ icon_align=“left“]NAVŠTÍVIŤ PREDPÔRODNÝ KURZ[/dt_button]

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Dôležitosť kyseliny listovej počas tehotenstva
Predpôrodná príprava
10 dôvodov na absolvovanie prípravy na pôrod
Masáž hrádze
Masáž hrádze

PRIDAJTE KOMENTÁR

*