Tehotenstvo

Kontrakcie: Ako rozoznať tie pravé od poslíčkov

Termín pôrodu sa blíži a vy začínate mať obavy, či to zvládnete, ako veľmi bude pôrod bolieť. Z okolia sa na vás hrnú tie najhoršie pôrodné scenáre, v noci máte nočné mory o pôrode. Tieto pocity sú každej mamičke veľmi dobre známe a práve preto vám chcem týmto článkom dokázať, že nie je potrebné sa báť

Každá žena je jedinečná a vnímanie bolesti je pre každého z nás individuálne. Ale prečo sa strachovať už vopred… Je pochopiteľne, že je to najmä strach z neznámeho. Až tak neznáme to nie je. Ste tam vy a vaše dieťa. Nie ste v tom sama ..

Pôrodné kontrakcie 

Kontrakcie sú zvyčajne signálom, že pôrod nastal, alebo môžu byť ako varovným signálom a podnetom na otázku : „Miláčik už si zložil tú kolísku, myslím, že je to už tu… „.

Aj napriek tomu, že sa kontrakcie objavili o čosi skôr, ako je predpokladaný termín pôrodu, neznamená to, že vaše bábo sa už odhlasuje z Mama – Bruško Hotela. Tu je niekoľko faktov, ktoré by ste mali vedieť o kontrakciách, ktoré sa môžu kedykoľvek objaviť.

Predčasné sťahy maternice / Skoré kontrakcie

Skúsenosť s kontrakciami môžete mať už v prvom trimestri, kedy si telo zvyká na nový život, ktorý vo vás rastie. V prípade, ak sú bolesti sprevádzané špinením, krvácaním alebo sú bolesti silno kŕčovité, je nutné navštíviť vášho lekára a uistiť sa, že je všetko v poriadku.

Otestujte sa!

Zatiaľ čo na isté veci potrebujeme rady odborníkov, existujú aj prípady, kedy môžete spraviť tzv. selfmonitoring a odlíšiť kontrakcie od poslíčkov.

  1. Ľahnite si a položte ruku na svoje bruško. Pokiaľ je celé bruško tvrdé, je to kontrakcia. Ak je iba istá časť bruška tvrdá, je to vyvolané pohybom vášho bábätka.
  2. Dajte si teplú sprchu a krúživými pohybmi masírujte oblasť bruška. V prípade, že kontrakcie ustanú bolí to iba poslíčkovia. Ak pokračujú, začnite si rátať dĺžku medzi každým začiatkom kontrakcie.

Tehotenské bruško

Predčasné kontrakcie 

Mnoho kontrakcií, ktoré sa objavia po 35 týždni tehotenstva sú náhodné a nepravidelné. Poznáme ich aj pod názvom Braxtonové kontrakcie.

Ak kontrakcie prichádzajú v 10-minútových intervaloch, môže to značiť predčasný pôrod. V takomto prípade je lepšie kontaktovať lekára.

Relaxácia

V prípade, že kontrakcie nie sú v pravidelných intervaloch, ktoré signalizujú pôrod, snažte sa uvolniť.  Vypite dostatočné množstvo vody, dajte si teplú sprchu, vyprázdnite močový mechúr alebo sa snažte sústrediť na váš dych.

Keď sa blíži deň D

Ak sa blíži termín pôrodu, kontrakcie sa môžu stupňovať a interval medzi nimi skracovať. Interval sa vždy ráta od začiatku jednej kontrakcie po začiatok ďalšej kontrakcie.

Pokiaľ kontrakcie prichádzajú v pravidelných 5-minútových intervaloch, sú bolestivejšie ako boli pred tým a každá trvá približne minútu, je to signál, že by ste sa mali presunúť do pôrodnice, pretože pôrod nastal.

Krvácanie

Ak sa vyskytne akékoľvek krvácanie v tehotenstve určite by ste to mali okamžite konzultovať so svojím gynekológom alebo ihneď sa prepraviť do nemocnice. Avšak, nie vždy to musí znamenať problém. Niekedy sa môže objaviť jemné špinenie po pohlavnom styku a to najmä v prvom timestri. Krvácanie alebo špinenie v tehotenstve je spôsobené porušením malých ciev v pošve, ktoré sú počas tehotenstva prekrvenejšie a citlivejšie. Aj napriek tomu, že sa môže jednať o banalitu, je lepšie konzultovať stav s odborníkom.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Kardiografické vyšetrenie plodu počas tehotenstva
príprava na pôrod: výber pôrodnice
Príprava na pôrod #1: Výber pôrodnice
Masáž hrádze
Masáž hrádze

PRIDAJTE KOMENTÁR

*