Pôrod

Kedy ísť do pôrodnice

gravifit

Blíži sa termín vášho pôrodu. Veci už máte pomaly zbalené, no stále si nie ste istá, kedy bude ten správny časť odísť do pôrodnice? Pripravila som pre vás tie najdôležitejšie faktory, podľa ktorých vyhodnotiť situáciu. Môžete si pozrieť video, alebo si prečítať informácie nižšie.

Keď vám odtečie plodová voda

vezmite si vložku a po jej presiaknutí sa do dvoch hodín dostavte do pôrodnice. Vždy hodnoťte farbu toho, čo odteká. Ak je voda ružovkastá s prímesou mazu a nemáte kontrakcie, je všetko v poriadku a nemusíte sa ponáhľať. Ak má inú farbu (žltá, zelená, nahnedlá alebo obsahuje jasnú krv) na nič a nikoho nečakajte, zavolajte si sanitku a ihneď choďte do pôrodnice.

Ak začnete krvácať jasnou krvou

a je potrebné použiť viac ako dve vložky – na nikoho nečakajte, volajte sanitku a ihneď choďte do pôrodnice. Špinenie alebo hlien s krvou nie sú nezvyčajné, spôsobuje to otváranie pôrodných ciest.

Ak máte akúkoľvek pochybnosť ohľadne pohybov,

či už sa bábätko hýbe príliš, až to bolí, alebo sa hýbe málo, je dobré ísť kedykoľvek do svojej pôrodnice a nechať si spraviť kontrolný záznam. Nikto sa na vás nebude určite hnevať. Je normálne, že bábätko má intervaly asi 20 minút, kedy spí a kedy sa hýbe. Vždy sa snažte rozoznať, či sa pohyby líšia od bežného denného normálu.

Ak máte pravidelné sťahy,

ktoré zosilňujú a ktoré vás nútia meniť rytmus dýchania a polohy tela. Intervaly medzi jednotlivými kontrakciami by mali byť asi 5 minút a nie je možné od nich odpútať pozornosť a musíte sa každej kontrakcii venovať predychávaním. Prvorodička by mala pociťovať tieto sťahy zosilňujúce aspoň 2 hodiny a z toho by ste mali vyskúšať aj kúpeľ v príjemnej teplej vode asi 37-38°C. Musíte cítiť pohyby a nesmiete krvácať. Ak vám vo vode odtečie plodová voda, nič sa nestane, po kúpeli zistíte, že tečie a odchádzate do pôrodnice. Plodová voda tečie až do pôrodu bábätka, takže sa nedá prehliadnuť.

Ak máte veľký tlak na konečník

– nie ako pri pravidelnej stolici, ale ako pri veľkej zápche, je čas odísť do pôrodnice i pri dlhšom intervale pravidelných zosilňujúcich kontrakcií. Pravidelnou masážou hrádze od 36. týždňa tehotenstva spoznáte tento tlak, je veľmi podobný ako pri masáži.

Odchod hlienovej zátky alebo poslíčkovia vás nemusia privádzať do pôrodnice.

Hlienová zátka spravidla odchádza 24 hodín pred začiatkom pôrodu, takže môžete očakávať v nasledujúcich hodinách, že začnú pravidelné sťahy. Môže byť i ružovkastá, dosť vodnatá alebo naopak dosť hustá. Hlienová zátka odíde jednorázovo a potom už nič neodteká. Naopak plodová voda nikdy neprestane tiecť, až po pôrode bábätka. Poslíčkovia dokážu byť veľmi nepríjemní, ale nemajú pravidelné intervaly, nezosilňujú, sú stále rovnako silní a často i bolestiví, ale kúpeľom v teplej vode zistíte, či ustupujú alebo zosilňujú. Ak kontrakcie ustupujú, predlžujú sa intervaly a slabnú, sú to poslíčkovia a tí neznamenajú pôrod. Len pôrodné cesty sa pripravujú na pôrod.

Blíži sa čas pôrodu? Prečítajte si na čo určite nezabudnúť a čo si zobrať do pôrodnice.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
nieSOM pôrodná asistentka
Cesta do pôrodnice je príležitosť podporiť partnerku
Čo si vziať do pôrodnice (update 2020)

PRIDAJTE KOMENTÁR

*