
Tak ako základom každého života je dýchanie, tak aj v gravidjoge je dych jej dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou. Každý pohyb, každý kúsok nášho tela a jeho činnosť sú od dychu závislé.
Prostredníctvom vnímania dychu na hodinách sa snažíme vnímať prítomný okamih, dostať sa hlbšie do nášho tela a vnímať ho viac zvnútra. Snažíme sa dych spomaľovať, predlžovať a prehlbovať. Je dôležité uvedomiť si aj veľkú dôležitosť dokonalého výdychu. Výdych ma zabezpečiť dokonalé vyprázdnenie zbytkového vzduchu, a zároveň telesné a duševné uvoľnenie.
Plný jogový dych
Účelom je uvedomiť a pozorovať dýchanie vo všetkých oblastiach, ktoré pri správnom dýchaní telo využíva a precvičiť, oživiť a zlepšiť činnosť slabých stránok nášho dychu. Na využitie plnej kapacity nášho dychu je potrebné si uvedomiť všetky jeho časti:
Dolný dych (bránicový, brušný)
Zapája sa hlavný dýchací sval – bránica. Spodná časť pľúc. Má vplyv na krvný obeh v dolnej polovici tela, masíruje a podnecuje orgány v brušnej dutine k činnosti (žalúdok, črevá, žlčník,slezina, ľadviny, močový mechúr a pod.) Aktiváciou dolného dychu dávame priestor a okysličenie bábätku. Priložením dlane na bruško pri dychu máme možnosť sa s ním na chvíľočku spojiť.
Stredný (hrudníkový, rebrový)
Pôsobí preventívne proti chorobám srdca. Zlepšuje sa okysličovanie organizmu vrátane srdcového svalu, pľúc. Otvárame priestor hrudníka a snažíme sa zbaviť tlaku či utláčaných emócií.
Horný (hrotový, podkľučkový)
Zlepšuje krvný obeh v oblasti hlavy a krku. Pôsobí preventívne proti astme, na uvoľnení dutín.
Spojenie všetkých troch častí vytvára plný jogový dych. Dychová vlna zdola nahor, aj pri nádychu, aj výdychu.