Nekategorizované Novinky a aktuality Tehotenstvo

Dôležitosť kyseliny listovej počas tehotenstva

Možno vám aj váš lekár pri potvrdení tehotenstva navrhol užívať kyselinu listovú. Ale i napriek odporúčaniu nie ste stotožnená s užívaním liekov? V tomto článku nájdete odpovede na to, prečo je kyselina listová neoddeliteľnou súčasťou vývoja vášho bábätka.

Mozog, lebka a chrbtica sa formujú už počas prvých týždňoch tehotenstva. Práve pre správny vývoj týchto častí vášho bábätka, musí mať telo dostatočné zásoby kyseliny listovej,

Čo je vlastne kyselina listová ?

Kyselina listová je jedným z B vitamínov, potrebná pre zdravý vývoj vášho ešte nenarodeného dieťatka. Je veľmi nevyhnutná pre rast a vývoj mozgu, lebky, chrbtice a to najmä počas prvých 10 týždňoch tehotenstva. Preto je vhodné ak s užívaním kyseliny začnete už pred plánovaným otehotnením a tým znížite riziko poškodenia neurálnej trubice u dieťatka.

Čo sú defetky neurálne trubice?

Defekty neurálne trubice (NTD) sú vrodené chyby, ktoré nastanú vtedy, keď zlyhá správne uzatváranie neurálne trubice počas prvých týždňov tehotenstva. Čo má za následok abnormality chrbtice, mozgu alebo lebky, ktorých následkom môže byť pôrod mŕtveho plodu alebo celoživotnej invalidity. Uzatváranie neurálnej trubice sa deje počas prvých týždňov tehotenstva. Medzi najčastejšie defekty neurálne trubice patrí rázštep chrbtice.

Dopĺňajte kyselinu listovú každý deň 

Každá žena, ktorá plánuje tehotenstvo by mala minimálne 3 mesiace pred otehotnením užívať vitamíny, ktoré obsahujú kyselinu listovú v dávke 0,4 mg (400ug) ako prevencia defektom neurálnej trubice. Na trhu je veľké množstvo vitamínov, preto ak ste si nie istá, ktorú značku, poradte sa s vašim lekárom alebo zdravotnou sestrou.

Niektoré ženy majú väčšie riziko vzniku NTD

Rizikové sú ženy, ktorých predchádzajúce tehotenstvo postihlo NTD prípadný výskyt v rodine. Pravdepodobne Vám bude odporučené užívať väčšiu dávku kyseliny listovej.

Jedzte vyváženú stravu 

Samozrejme k užívaniu tabliet treba pripojiť aj dostatočne vyváženú stravu. Zelenina a ovocie ako brokolica, hrášok, ružičkový kel, kukurica, sušený hrach, fazuľa, šošovicam, pomaranč sú vynikajúcim prírodným zdrojom kyseliny listovej. Celozrnné pečivo a potraviny obohatené o kyselinu listovú rovnako poskytujú nezanedbateľné množstvo kyseliny listovej.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Joga pre tehotné vám môže pomôcť pri pôrode
Kedy mať dieťa
Kedy mať dieťa
Partnerský program GraviFit
Spúšťame partnerský program

PRIDAJTE KOMENTÁR

*