Dojčenie Novinky a aktuality

Dojčenie – čo vás zaujíma

Milé mamičky,

O tom že dojčenie je najlepšia strava pre vaše dieťatko niet pochýb. Ide o intuitívny a prirodzený proces. Aj napriek tomu je s dojčením niekedy spojený diskomfort, prípadne ho môžu sprevádzať isté ťažkosti. Verte, väčšina z nich sa dá zvládnuť a s dojčením môžete pokračovať bez kýckoľvek komplikácii. Ak máte dojem, že potrebujete pomoc, kontaktujte laktačnú konzultantku vo svojom okolí. Stáva sa však, že si viete poradiť aj samé, ak viete, ako na to. Preto som pre Vás pripravila najčastejšie otázky ktoré ako laktačná konzultantka zodpovedám mamičkám. Verím, že v nich nájdete to, čo potrebujete vedieť.

Ak máte pocit, že na riešenie vašej komplikácie potrebujete osobné stretnutie, kontaktujte nás.

Mám pocit, že moje dieťa je zle priložené k prsníku.

Pri dojčení je potrebné, aby bola správna poloha matky aj dieťaťa. ZApamätajte si, dieťa prikladáme k prsníku, nie prsník k dieťaťu. Tým by ste si namáhali chrbticu, tá by vás po chvíli mohla začať bolieť a dojčenie b bolo pre vás nepohodlné. Pohodlie pri dojčení je veľmi dôležité. Usaďte sa tak, ako vám je príjemné, môžete sa podložiť vankúšmi. Ak potrebujete, pod ruku, v ktorej máte dieťatko si podložte zrolovanú deku, alebo vankúš na kojenie. Telo dieťatka je otočené smerom k vášmu telu, pozerá sa na prsník, nos dieťatka je oproti bradavke. Počas dojčenia odstránime všetko čo by mohlo prekážať priloženiu telíčka dieťatka k násmu telu . napríklad zavinovačka. Prsník neuchopujeme medzi ukazovák a prostredník (cigaretové držanie). Správne prsník uchopíme tak, aby bol palec z hornej časti prsníka a prsty ruky zo spodnej časti (C- úchop).Bradavka by sa mala jemne dotýkať úst, počkajte na moment keď dieťatko otvorí ústa aby mohlo uchopiť dostatočnú časť dvorca. Toto je veľmi dôležité – dieťatko by nemalo držať len bradavku, ale aj časť dvorca. Telo dieťaťa je podopreté rukou a predlaktím, ak si predstavíme bradavku v ústach, mala by smerovať k podnebiu. Brada a špička nošteka sa jemne dotýkajú prsníka, pery sú vyšpúlené, jazyk presahuje spodnú peru pod prsníkom a dieťa rytmicky saje. Nemajte obavy, vaše dieťa má dostatočný prísun vzduchu a preto mu prsník od nošteka neoďťahujte, mohli by ste tým zmeniť uloženie bradavky v ústach, alebo zrušiť vákuum, kotré je pre satie dôleižté. Táto popísaná poloha je poloha v sede, no ponúkajú sa vám aj iné polohy, napríklad po ležiačky, v polosede a pod.

Ako viem, že je moje dieťa hladné?

Prvé znaky hladu, tzv. diskrétne sú: rýchly pohyb očných bulbov, oblizovanie pier a vyplazovanie jazyka, napodobňovanie satia – pohyby, aj zvuky, dieťa sa snaží vložiť rúčku do úst, mrvenie, pohyby hlávky do strany – hľadanie prsníka a otváranie úst. Neskorý príznak hladu je nepokoj a plač dieťaťa. Ak dieťa plače, priloženie k prsníku môže byť o niečo náročnejsie, no keď sa prisaje, upokojí sa.

Ako dlho mám dieťa dojčiť?

Frekvencia dojčenia u detí je individuáln. Sú deti, ktoré sú dojčené 10-12 krát za 24 hodín, iné treba na dojčenie budiť. Treba zohľadniť prostredie – v prekúrenej miestnosti alebo za teplých letných dní budete dojčiť častejšie. Materské mlieko je totiž nielen potravina, ale i tekutina a preto je prirodzené, že niekedy trvá dojčenie 30 minút a inokedy si len trošku „cucne“ od smädu. Keď bude dieťa dostatčne nadojčené, samé prsník pustí. Taktiež niektoré deti sa zasýtia po dojčení z jedného prsníka, iné potrebujú piť z oboch prsníkov. Kažopádne dojčíme z jedného prsníka kým ho dieťa nepustí a až potom ponúkneme druhý prsník. Je vhodné  každé dojčenie realizovať z iného prsníka.

Mám veľmi plné, napäté a bolestivé prsia. Čo mám robiť?

Hlavne pokoj. Ak ste krátko po pôrode, pravdepodobne sa jedná o iniciálne naliatie prsníkov. Nastáva približne 3. – 4. deň po pôrode a môže pretrvávať d 14. dňa po pôrode. Je dôležité prsníky vyprázdniť, aby v nich nevznikol zápal. Na to je najvhodnejšie nadojčiť dieťa. Ak však potrebujete, mlieko si odstreknite alebo odsajte. Je treba často a pravidelne dojčiť. Ak potrebujete podporiť uvoľnenie mlieka, priložte si cca 5 minút pred dojčením teplý obklad alebo použite teplú sprchu. Po dojčení použite naopak chladné obklady, ktoré napomôžu stiahnutiu mliekovodov. Vyhnite sa použitiu fľaše alebo cumľa.

Musí si moje dieťa po dojčení odgrgnúť?

Plne dojčené dieťa si po dojčení nemusí nutne odgrgnúť. Často sa stane, že dieťa na prsníku zaspí. Netreba ho preto budiť. Stačí ak ho vypodložite do jemne zvýšenej polohy. Ak ho naviac uložite do polohy na boku, mliečko ktoré by v spánku odgrclo, mu vytečie z úst. Ak vaše dieťatko papá pahltne, pravdepodobne odgrgnúť bude potrebovať. Konieckoncov, čoskoro spoznáte svoje dieťatko a najlepšie budete vedieť, čo potrebuje.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Deň otvorených dverí GraviFit, December 2017
Deň otvorených dverí (aktualizované)
Prínosy dojčenia pre vás a vaše dieťatko
Cesta do pôrodnice je príležitosť podporiť partnerku

PRIDAJTE KOMENTÁR

*