Novinky a aktuality Pôrod

Cesta do pôrodnice je príležitosť podporiť partnerku

Oteckovia, síce nemáte možnosť vynosiť dieťa, ani porodiť, to všetko vyrieši vaša partnerka. Je tu však niečo, s čím môžete pomôcť a môžete to spraviť skvele, napriek tomu, že v dnešných časoch ju nebudete môcť držať za ruku na pôrodnej sále. Stále je však niekoľko spôsobov, ako jej pomáhať, byť jej oporou a s tým súvisí aj bezpečný prevoz a cesta do pôrodnice.

Bezpečná cesta do pôrodnice je pre vás a vaše partnerky veľmi dôležitá. Snažte sa zachovať pokoj a rozvahu, najdôležitejšie je, aby ste sa dostali do cieľa v poriadku.

1. Trasu si naplánuje vopred

Určite sa nechcete nechať počas jazdy rušiť hlasom z navigácie, prípadne zablúdiť. Toto sa týka najmä prípadov, ak ste si vybrali pôrodnicu, ktorá nie je v mieste vášho bydliska a budete potrebovať na prepravu viac času. Pri čase odchodu treba zvážiť aj vzdialenosť pôrodnice od miesta kde sa nachádzate.

2. Pripravte si zoznam vecí, ktoré potrebujete vziať

Zbalená a pripravená taška na cestu do pôrodnice je samozrejmosť. Je vhodné pripraviť si aj zoznam vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť, aj keby ste šli do pôrodnice náhle a narýchlo. Patria medzi ne napríklad taška do pôrodnice, doklady od auta, voda pitie na cestu, nabíjačka na mobil a pod. Sami najlepšie uznáte, čo si pripísať na zoznam. Ten môže visieť na viditeľnom mieste, napríklad pripevnený na chladničke. Ak nechcete alebo nemáte čas hľadať potrebné veci v online drogériách a lekárňach, môžete si objednať aj náš pripravený Balíček do pôrodnice. Dostanete v ňom všetko potrebné a nevyhnutné, bez zbytočností. Odporúčame nechať niektoré dôležité drobné veci vopred uložené pri vchodových dverách a v prípade, ak by ste ich predsa len zabudli, pri poslednom pohľade na byt pred odchodom vám „udrú do očí“.

3. V 37. týždni tehotenstva buďte pripravení

V tomto týždni už majte pre istotu pripravenú tašku a veci potrebné na cestu, aby ste v prípade potreby mohli kedykoľvek vyraziť. Auto by malo byť vo výbornom stave, preto ak máte s autom problém o ktorom viete, dajte ho do servisu hneď, aby ste ho mali v blízkosti termínu pôrodu k dispozícii. Autoservisy a pneuservisy zostávajú naďalej otvorené. Taktiež dbajte na to, aby ste mali v nádrži stále dostatok paliva. Neodporúčame zastavovať na natankovanie ani za bežných okolností, nie ešte v čase pandémie.

4. Nechoďte do pôrodnice príliš skoro

Spomenuli sme, že by ste mali zohľadniť vzdialenosť pôrodnice od miesta, kde sa nachádzate. Mnoho žien rado trávi čas prvej doby pôrodnej doma, pokiaľ jej to je pohodlné a príjemné. Môžete byť nápomocní pri masáži krížov, žena sa o vás môže oprieť počas kontrakcie, dať si teplú sprchu. Ak sa čas  medzi kontrakciami znižuje, kontrakcia trvá 45-60 sekúnd, ich intenzita sa zvyšuje a prichádzajú v pravidelných intervaloch (ideálne každých 5-7 minút), vydajte sa na cestu. Toto odporúčanie je všeobecné a samozrejme záleží na vás a vašom pocite kedy sa rozhodnete, že už nastal čas ísť do pôrodnice.

5. Nič nezabudnite

Pamätáte si zoznam, ktorý ste si napísali? Teraz ho skontrolujte. Dvakrát 🙂 Všetko zoberte a nasadnite do auta.

6. Zakryte sedadlo

Počas cesty do pôrodnice môže dôjsť k odtoku plodovej vody. Uložte preto pred jazdou pod rodičku osušku alebo nepremokavú (jednorazovú) podložku, ktorá sa dá zakúpiť v zdravotníckych potrebách.

7. Hudba alebo ticho?

Každému vyhovuje niečo iné a cesta do pôrodnice umožňuje pozitívne vás naladiť. Opýtajte sa partnerky, čo chce počúvať. Niektoré ženy uprednostňujú počúvanie svojej obľúbenej skupiny, iné radšej relaxačnú muziku a niektoré preferujú najradšej úplné ticho. Aj takáto drobnosť prispieva k pohodlnému transportu do pôrodnice.

8. Jazdite opatrne

Myslite na to, že bezpečnosť je na prvom mieste. Dodržiavajte dopravné značenie, zákony a rýchlosť. Počas kontrakcií je veľmi nepríjemné ostré „rezanie“ zákrut bez pribrzdenia a pod. Chcete predsa prísť do cieľa v poriadku.

9. Nepanikárte

Vaša partnerka zvládne pôrod lepšie a uvoľnenejšie, ak bude v pohode. Na to potrebuje byť obklopená pokojnými ľuďmi. Tím zdravotníkov na sále je zložený z profesionálov, určite jej budú oporou. V okamihu cesty do pôrodnice musíte byť vy tými s pevnými nervami. Samozrejme, že je v poriadku ak máte obavy, no pamätajte, že je rozdiel medzi strachom a obavou a neriadenou hysterickou panikou. Ak neviete ako na to, párkrát sa zhlboka nadýchnite a verte si. Vy to dokážete!

10. Podporte partnerku

Zabezpečte, aby sa žena cítila počas prevozu do pôrodnice pokojne. Čakajú ju náročné chvíle, keďže nemôžete byť na pôrodnej sále s ňou. Zostaňte pokojný a podporte ju napríklad pochvalou. Ubezpečte ju, že všetko čo práve robí, robí dobre. Povedzte jej, že ste na ňu hrdý. To, čo teraz potrebuje je byť milovaná a podporovaná. Podobne, aj vy robíte svoju úlohu skvele a môžete byť na seba hrdý.

 

Šťastnú cestu a pokojný priebeh pôrodu praje tím GraviFit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Bonding po pôrode, rebonding a bonding s oteckom
Kedy mať dieťa
Kedy mať dieťa
Predpôrodná príprava
10 dôvodov na absolvovanie prípravy na pôrod

PRIDAJTE KOMENTÁR

*