Otázkou cvičenia po pôrode sa po návrate z pôrodnice budete zaoberať asi čo najmenej. S miernym cvičením svalstva panvového dna a svalov brucha treba začať už v období šestonedelia – 6 týždňov po pôrode, ak sa chcete dostať do formy čo najskôr.
Obdobie, kým si zvyknete na nový spôsob života, môže byť pre vás vyčerpávajúce. Vyhradenie času na pravidelné cvičenie má viaceré účinky:
- zoštíhlenie postavy
- posilnenie svalového tonusu
- zvýšenie energie
- zlepšenie emocionálneho zdravia
V prípade, že ste rodili cisárskym rezom, môžete precvičovať svalstvo panvového dna a pokračovať v ňom až do kontrolného vyšetrenia u svojho gynekológa po období šestonedelia, ktorý zhodnotí váš zdravotný stav – špeciálnu pozornosť venuje zhojeniu rany po cisárskom reze. Upozorňujem na odporúčanie z praxe, ktoré hovorí o vynechaní cvikov, pri ktorých sa namáha svalstvo brušnej steny v období 2 mesiacov po pôrode cisárskym rezom. Po konzultácií ohľadom cvičenia po pôrode s vašim gynekológom, vám nič nebráni sa do cvičenia naplno pustiť. Jednoduché cvičenie po pôrode v prvých 6 týždňoch je zamerané na získanie kondície, po ukončení obdobia šestonedelia je cvičenie zamerané na formovanie postavy.
Základom úspechu je pevná vôľa a pravidelnosť cvičenia. K dosiahnutiu vášho cieľa výrazne prispieva aj primeraný odpočinok, čo bude v prvých mesiacoch asi problém dosiahnuť, ale „kde je vôľa, tam je cesta„, vyvážená strava a dostatok tekutín, ktoré sú dôležité pre tvorbu mlieka a tiež fyzickú zdatnosť ženy. Akákoľvek redukčná diéta v období dojčenia je zakázaná. Dojčenie do istej miery prispieva k znižovaniu hmotnosti. Postavu ako pred pôrodom nezískate z večera do rána, myslite na to!
Tajomstvo úspechu:
Cvičenie
- priestor na cvičenie – tréning môžete vykonávať kdekoľvek, požiadavkou je vetranie miestnosti
- pohodlné oblečenie, ktoré nebráni v pohybe
- športová podprsenka zabezpečí pocit podpory a pohodlia, mala by sedieť čo najpevnejšie na tele
- pitný režim – počas cvičenia je najlepšie piť čistú vodu po dúškoch a častejšie
- strava – ak je to možné, najedzte sa naposledy 2 hodiny pred cvičením
- náročnosť cvičenia postupne zvyšovať v závislosti od zdravotného stavu rodičky
- cvičte pomaly, menej náročné cviky, ale často
- necvičte ak ste vyčerpaná
- v prípade, že cítite bolesť prestante cvičiť
Strava
- to čo jete a pijete môže vášmu telu prospievať alebo škodiť, preto:
- jedzte častejšie
- pravidelne pite veľa tekutín
- nedojedajte zvyšky stravy
- vyhýbajte sa prázdnym kalóriám ako sú sladké a slané drobnosti
Odpočinok a spánok
v tomto období života sa dostanete do stavu, kedy si pomyslíte, že sústredenie sa aj na seba je náročné až nereálne. Pamätajte na to, že aj vy potrebujete správnu starostlivosť. Nájdite si trochu času na seba, aby ste boli v dobrej kondícií. Vyhradiť si čas iba pre seba je dôležité aby ste si zachovali pozitívnu a správnu hladinu energie. Nájdite si s partnerom čas na seba. Je dôležité deliť si čas na „partnerský“ a „rodinný“.
S cvičením vám vieme pomôcť. V ponuke máme aktuálne mama jogu, na ktorej vám čo to ukážeme a s cvičením môžete pokračovať aj doma.