COVID-19 Novinky a aktuality

Aj budúce mamy sú hrdinky tejto doby

Hoci nerovnú a tvrdú vojnu s neviditeľným nepriateľom koronavírusom musia zvládnuť naši zdravotníci, osobný boj víťazne končí denne aj v pôrodniciach. Tam, kde sa z vydesených tehotných žien stávajú hrdinky, maminky úžasných jarných a letných detí roku 2020.   

Pravdupovediac, ono to tak nejak išlo dolu vodou už dlhšiu dobu. V I. gynekologicko-pôrodníckej klinike LF UK a UNB na Antolskej, v gynekologickej ambulancii I. ženskej gynekologickej, to až tak cítiť nebolo, predsa len, veľkú časť dňa zvyčajne trávime oznamovaním dobrých a šťastných správ. „Áno, ste tehotná, blahoželáme.“ „Bábätko môžeme odfotiť, teraz vyzerá ako malý gumový medvedík.“ „Otecko, vitajte, poďte si vypočuť ako bije srdiečko.“ „Máte krásnu dcéru.“ „Všetko je v poriadku.“ „Máte krásneho synčeka.“ „Všetko je v poriadku.“

V našom tehotenskom štúdiu GraviFit to bolo ešte lepšie. Zdravé, šťastné a spokojné budúce maminky si prišli zacvičiť cvičenia pre tehotné, tehotenskú gravid jogu alebo pilates pre tehotné, usmievali sa naširoko a občas sa nahlas rozosmiali, keď sa im pri poskakovaní na fit lopte rozjašilo bábätko v brušku. Alebo sa zabávala celá skupinka tehotných a budúcich oteckov, keď počúvali na našom Predpôrodnom kurze, čo ich bude v najbližšej dobe čakať. Bolo to fajn. V lete sme príjemne klímovali, v zime vyhrievali. Prostredím sa vinula jemná vôňa liečivých prírodných silíc. Jednoducho radosť.

No vonku, mimo našej ružovo fialovej bubliny, sa to tak pomaly zakrádalo už dlhšie. Postupne sa začínalo stmievať. Tehotná nastúpila do autobusu a nikto sa nepostavil, aby jej uvoľnil miesto. Niekto dokonca zagánil, keď mu jej bruško zastrelo výhľad. Na maminku sediacu na lavičke a dojčiacu bábätko, sa oborila okoloidúca (žena!), či sa nehanbí obnažovať sa na verejnosti. Lekárov zosmiešňoval Dr. Google a spochybňoval ich schopnosti. Sestry sa ocitli úplne na okraji záujmu spoločnosti a ich bagatelizovanie sa stalo akousi celospoločenskou zábavou. Áno, sú zdravotníci a zdravotníci. Kvôli individuálnym zlyhaniam sa však do negatívneho svetla posunul celý stav.

Otázka priorít

Tak nejak zo zvyku si želáme všetko najlepšie, veľa zdravia, šťastia, lásky a peňazí. Len možno v opačnom poradí. Peniaze sme postavili na piedestál a klaňali sme sa im tak dlho, až prišlo zemetrasenie. Dnes nezáleží na tom, či ste milionárska celebrita alebo žijete v chudobnej zapadnutej časti akejkoľvek krajiny bez mince v peňaženke. Aktuálna situácia, kedy sa celým svetom ťahá neviditeľný nepriateľ koronavírus, nám roztriasol hodnotový rebríček a zrazu sa niektorí dívajú neveriacky na to, ako ochorie ktokoľvek, bez ohľadu na výšku jeho bankového konta. Hrozba diagnózy Covid 19 nás postavila do jedného šíku a donútila dívať sa do očí tým, ktorí nás budú zachraňovať. Tým, nad ktorými sme pred časom mraštili čelá.

Stoja tam, pretože sa raz tak rozhodli. Našli svoj vyšší zmysel v pomoci chorým a tým, ktorí to potrebujú. Budú za nás bojovať a hovoria, že sú pripravení. Vedia, že kvôli dlhodobému zlyhávaniu štátu i konkrétnych jednotlivcov v zdravotníckom sektore to bude nerovný boj, pretože im chýba tak strašne veľa. Od ochranných prostriedkov, cez personálne a technické vybavenie, až po finančnú a emocionálnu podporu. Tá jediná nič nestojí a dá sa rýchlo poskytnúť. A práve tá dnes prichádza.

Aj my tu budeme pre vás

GraviFit je tím zdravotníkov. Celý sektor zdravotníctva vo svete je dnes v pohotovosti. Do prvej línie sú povolávaní tí, čo si už užívali zaslúžený dôchodok, tí, čo majú inú špecializáciu, tí, čo ešte nedokončili školy. Všetci sledujeme počet nakazených zdravotníkov, aj počet zosnulých pracovníkov prvej línie v Taliansku, Španielsku i USA. Vidíme, ako opúšťajú svoje rodiny, malé deti a starých rodičov, idú dobrovoľne do karantény, aby ich neohrozili. Lekári, sestry a všetci ostatní zamestnanci nielen červených nemocníc sú vyčerpaní, vydesení tým, že musia voliť medzi pacientmi s vyššou a nižšou šancou. Láme im to srdce, pretože na takéto niečo nie je ľudsky, morálne a eticky pripravený nikto.

Lekári, sestry, zdravotnícky personál. Sú ochotní obetovať všetko v prospech ľudstva. Sú pripravení zomrieť, aby žila človečina v nás. My ostatní im môžeme zatlieskať, ušiť rúško alebo poslať peniaze na transparentný účet, kde budú za ne nakúpené ochranné prostriedky. Zrazu sa ten chladný tieň začína rozplývať. Zrazu cítime, že sme na jednej lodi. Všetci. Sused kúpi susedovi mlieko, tá čudná teta z tretieho poschodia nechá vo vchode ušité rúška v detskej i dospeláckej veľkosti, majiteľ reštaurácie donesie jedlo záchranárom, manažéri na vysokých postoch zorganizujú podporu zdravotníkov prvej línie a suplujú štát v projekte Kto pomôže Slovensku.

Zdravotníci. My sme medzi nimi. Zatiaľ nie v prvej línii. Zatiaľ tiež tlieskame s vami na balkónoch. Zatiaľ tiež šijeme rúška. Zatiaľ podporujeme budúce maminky, točíme videá, organizujeme online poradne, prinášame najnovšie informácie. Ale keď príde čas, postavíme sa na určené miesto. Budeme tam.

Hrdinky dnešných dní

Vás tiež čaká vlastný boj. Nájsť v sebe silu a schopnosti, o ktorých teraz ani neviete, že ich máte. O ktorých možno úplne pochybujete. Máte obavy a veľký strach, pretože nič nie je tak, ako ste si to predstavovali. Na sále nebude váš najbližší človek, ktorý vás mal držať za ruku, ktorý mal prestrihnúť pupočnú šnúru bábätku, ktorý vám mal ukázať palec hore, že všetko dobre dopadlo. Budete v prvej línii, podobne ako my. Budete bojovať so svojim strachom a obavami, s tým, že neviete presne, čomu budete čeliť. Tak ako my. Ale bude nás spájať nádej, že to dáme, že to stojí za to a že to dopadne dobre. Pretože bude dobre. Na konci sa rozozvučí ten najúžasnejší zvuk, aký kedy budete počuť. Plač vášho bábätka ostro zaznie v sále a prinesie radosť. Oči ľudí okolo vás sa budú usmievať. Pretože život pôjde ďalej. Budete vyčerpané, ale šťastné. Dali ste to. V tej chvíli pocítite úľavu a skutočné šťastie. Také sú bábätká. A také hrdinské sú ich maminky. Maminky detí s rokom narodenia 2020.

GraviFit sa skláňa pred hrdinskými kolegami zdravotníkmi, pred všetkými ľuďmi v prvej línii a pred hrdinskými maminkami. Je nám cťou byť po vašom boku.

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
7 týžden tehotenstva
Tehotenstvo po týždňoch – 7. týždeň tehotenstva
Black Friday 2017 v štúdiu GraviFit
Black Friday 2017 v GraviFite
Cesta do pôrodnice je príležitosť podporiť partnerku

PRIDAJTE KOMENTÁR

*