Tehotenstvo

10 mýtov o tehotenstve

Predvolený cover blogu GraviFit

Tehotenstvo je obdobie, ktoré je pre každú ženu časom radosti a očakávania. Je to však aj obdobie bohaté na zaujímavosti a malých osobných „záhad“. Pripravili sme si pre vás 10 z nich.

1. Mali by ste jesť za dvoch?

Toto rozhodne nie je pravda, ak chcete byť fit a nevytvoriť si zbytočné komplikácie súvisiace s vysokou hmotnosťou. Tehotná žena by sa mala stravovať zdravo, vyvážene a racionálne. Mali by ste dbať v prvom rade na kvalitu, nie na kvantitu. V strave by mali byť denne zastúpené rastlinné bielkoviny (strukoviny, orechy, semienka ľanu, tekvice, slnečnice…) aj živočíšne (mlieko, mliečne výrobky, mäso, ryby, hydina, vajcia) v rovnakom pomere – približne 100g/deň, tuky s prevahou kvalitných živočíšnych, sacharidy – odporúčame obmedziť rafinovaný cukor a sladkosti, sacharidy získate z ryže, zemiakov a pod. Dbajte na dostatok čerstvého ovocia a zeleniny a nezabúdajte na pitný režim. Vhodné je prijímať vitamíny a minerály, najmä železo, zinok, kyselinu listovú, vápnik). Prečo teda počas tehotenstva priberáte? Vaše telo rastie a mení sa, prispôsobuje sa rastúcemu bábätku. Pozrime sa na to bližšie:

  • hmotnosť plodu sa pohybuje v rozmedzí od 2500g-4200g
  • placenta váži od 700-1200g
  • plodová voda môže mať hmotnosť od 800g do 1200g
  • aj vaše prsníky sa menia, môžu byť ťažšie až o 1300g
  • maternica sa prispôsobuje dieťatku a môže byť ťažšia o 900g
  • dostávame sa k tukovým zásobám, tie by sa mali pohybovať od 1800g-4000g
  • počas tehotenstva nastáva zvýšenie zadržiavania tekutín, 900g-1400g
  • aj váš krvný obeh sa znásobí – 1350g-1800g

Ak si toto všetko zrátame, dostaneme výsledok 10,250kg – 16,000kg. Ako vidíte, na zvýšenie hmotnosti počas tehotenstva skutočne netreba „jesť za dvoch“.

2. Páli vás záha? Bábätko bude mať veľa vláskov!

Nie, pálenie záhy nemá s množstvom vláskov nič spoločné. Ide o proces, keď sa vplyvom hormónov mierne uvoľní zvierač žalúdka. Navyše, rastúca maternica vám tlačí na žalúdok. Ak vás trápi pálenie záhy (najmä ak ležíte), môžete si podložiť hornú časť tela, napríklad vankúšmi, a zaujať polohu so zvýšenou hornou časťou tela.

3. Dievčatko „krásu berie“, chlapec „krásu dáva“

Určite ste neraz počuli, že ak mamička opeknie, čaká chlapčeka. Ak je to naopak, čaká dievčatko. Nevieme z čoho tento mýtus vychádza, avšak pohlavie dieťaťa nemá vplyv na zovňajšok mamičky. Dôvodom zmeny kvality vlasov, pokožky a pleti sú hormonálne zmeny vo vašom organizme.

4. Ak budete nosiť modré oblečenie, budete mať chlapčeka; ak červené, narodí sa vám dievčatko

Toto pravdepodobne vzniklo v čase, keď sa nevedelo, že pohlavie dieťaťa je dané už pri počatí. Všetko je to otázka pohlavných chromozómov a ich kombinácie a nie toho, aké oblečenie nosí budúca mamička.

5. Prenášam – budem mať dievčatko?

Vraví sa, že ak žena neporodila do predpokladaného termínu pôrodu, bude mať dievčatko. Dôvodom je údajne to, že sa malá slečna v brušku krášli. Opäť platí to, čo je spomínané v bode vyššie. Pohlavie je určené akonáhle sa spoja pohlavné bunky muža a ženy.

6. Zľakla som sa, bude mať moje dieťa znamienko?

Generáciami sa traduje, že ak sa tehotná žena zľakne a dotkne sa na určitom mieste na svojom tele, jej dieťatko bude mať na tom istom mieste znamienko. Je to ničím nepodložené tvrdenie, ktoré nevieme na akom základe vzniklo.

7. Nemali by ste cvičiť, veľa chodiť ani zdvíhať ruky nad hlavu

Naopak! Správne vedené cvičenie pod dohľadom odborníka – pôrodnej asistentky je prospešné pre matku ako i pre dieťa. Špeciálne tehotenské zostavy cvičení, jogy alebo pilatesu pozitívne vplývajú na panvové dno, uľavia od bolesti chrbtice, bedier, prekrvia sa koncové časti tela, ženy istotne poteší najmä úľava od ťažkých nôh. V tehotenstve je tiež veľmi prospešné plávanie a prechádzky. Mali by ste však vyhnúť neznámym vodám, termálnym prameňom a chodiť s doprovodom. Skvelý spôsob ako využiť čas s partnerom, kamarátkou alebo mamou. Samozrejme, že by ste sa nemali „premáhať“ a pohyb si dopriať len do miery kým vám je príjemný. Určite sa však vyhnite pohybu, pri ktorom vznikajú otrasy (beh, jumping a pod.), športom pri ktorých hrozí riziko pádu (korčuľovanie, bicyklovanie…) a adrenalínovým športom.

8. Nesmiete jesť ryby?

Odpoveď znie aj áno, aj nie. Ryby obsahujú potrebné omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa podieľajú na vývoji mozgu a CNS. Vyhýbať by ste sa však mali rybám s vysokým obsahom ortuti – makrela, mečiar, žralok a surovým rybám, vrátane sushi. Skúste zvoliť napr. lososa alebo tuniaka, vynikajúce sú i sladkovodné ryby, ktoré je na mnohých miestach na Slovensku možnosť zohnať lokálne čerstvé v miestych výlovoch.

9. Každé dieťa vás bude stáť jeden zub

V minulosti na túto poveru pravdepodobne dôvod bol. Znížená hygiena ústnej dutiny, nedostatočná výživa počas tehotenstva a v neposlednom rade ženy nenavštevovali zubných lekárov. Toto všetko sa mohlo podielať na komplikáciach so zubami alebo ďasnami. Dnes však nie je dôvod na to aby ste mali zničený úsmev – počas tehotnosti je vhodné aspoň 1x navštíviť svojho stomatológa, dbať na zubnú hygienu a pestrú a vyváženú stravu.

10. Ak v tehotenstve uvidíte niečo veľmi škaredé, narodí sa vám škaredé bábätko

Na tejto povere sa stačí snáď len pousmiať. Vzhľad dieťatka je daný geneticky. Jediné čo k tomu dodám je, že pre každú mamičku je práve jej dieťatko to najkrajšie pod slnkom.


Viete ešte o iných poverách? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom 🙂

ZDIELAŤ
PODOBNÉ ČLÁNKY
Ako doplniť vitamín D
Deficit vitamínu D počas tehotenstva môže ovplyvniť dieťa v neskoršom veku
Príprava na pôrod: tlmenie bolesti
Príprava na pôrod #5: Tlmenie bolesti
príprava na pôrod: výber pôrodnice
Príprava na pôrod #1: Výber pôrodnice

PRIDAJTE KOMENTÁR

*